Obóz Naukowy AlphaCamp

Główny partner
naukowy

Konsultacja naukowa, autorzy scenariuszy zajęć

Główny partner
technologiczny

Roboty edukacyjne i druk 3D

Oferta last minute

SUPER OKAZJA - taniej nie będzie!

Czerwiec zaczynamy od Dnia Dziecka i z niecierpliwością odliczamy ostatnie dni do rozpoczęcia wakacji. 

Aby umilić Wam i kochanym Urwisom ten czas, mamy ostateczną promocję – tniemy ceny do nieprzyzwoicie niskiego poziomu. TANIEJ NIE BĘDZIE! Koniecznie sprawdź ceny na stronie Kalendarz Lato 2021.

Dlaczego warto wysłać dziecko do naszego letniego laboratorium?

Letnie laboratorium

Wszystkie turnusy

2300

zniżki dla grup (min. 2 osoby) oraz dotychczasowych uczestników

Zajęcia z edukatorami
Prawdziwe laboratorium
Dodatkowe atrakcje
Każdy dzień zaplanowany w 100%
Wiek uczestników - 10 - 15 lat
Transport za dodatkową opłatą

1. Świetna zabawa

Nie zapominamy, że jesteśmy na wakacjach! Wszystkie zajęcia mają dawać 100% satysfakcji i dostarczać mnóstwo zabawy.

2. Program ułożony przez ekspertów

Co roku przygotowujemy nowy zestaw eksperymentów i zajęć naukowy, który tworzą nasi edukatorzy przy wsparciu ekspertów. Słuchamy próśb i uwag uczestników i staramy się skroić program idealnie na miarę ich potrzeb!

3. Wciągające eksperymenty

Pokazujemy naukę od najbardziej praktycznej strony – nasze pracownie pełne są laboratoryjnego sprzętu: od mikroskopów, kolb i preparatów po lasery i roboty. 

4. atrakcje dodatkowe

Korzystamy z fantastycznego położenia ośrodków – do dyspozycji mamy basen (hotel Elbest), boiska, jeziora, kajaki. Odwiedzamy pobliskie parki linowe i spacerujemy po lasach – nie tracimy czasu!

Edukatorzy - sezon 2023 (wszsytkie turnusy)

Szymon Błachowiak - edukator i wychowawca

Szymon Błachowiak

Edukator / wychowawca

Na obozach AlphaCamp po raz drugi zadba o to, by uczestnicy Letniego laboratorium nie narzekali na brak atrakcji! Dużą radość sprawia mu dzielenie się wiedzą i doświadczeniami ze świata przyrody.

Szymon jest studentem biotechnologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest wiceprezesem Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Przyrodników PLANETA. Od dwóch lat jest organizatorem stanowiska pokazowego i wystawcą na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach, gdzie dzieli się swoją pasją, czyli szeroko pojętym mikro-światem i mikroskopią. Drobnoustroje są również głównym tematem projektów badawczych prowadzonych przez Szymona w uniwersyteckich laboratoriach.

W wolnym czasie popularyzuje naukę i pokazuje świat mikroorganizmów pod mikroskopem, prowadząc profil na Instagramie: @mikro_swiat_. Jest miłośnikiem nie tylko organizmów niewidocznych gołym okiem, ale również zwierząt i roślin. Posiada dużą kolekcję egzotycznych roślin.

Szymon ma też duszę artysty - w domu maluje obrazy na płótnach, a w laboratorium łączy naukę ze sztuką, czego wynikiem są żywe obrazy kolonii mikrobów wyhodowanych na szalkach Petriego, zwanych AgarArt.

Julia Grabowska - edukator i wychowawca

Julia Grabowska

Edukator / wychowawca

Julia jest studentką drugiego roku biotechnologii na Uniwersytecie Śląskim oraz aktywnym uczestnikiem Interdyscyplinarnego Koła Naukowego PLANETA.

Popularyzatorskie doświadczenia zbierała m.in. reprezentując koło naukowe podczas VI edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach oraz w XII edycji ogólnopolskiej Nocy Biologów. Jej głównymi zainteresowaniami są nanotechnologia, biofizyka oraz ochrona środowiska.

Julię pasjonują podróże oraz sporty ekstremalne - takie jak spadochroniarstwo. W wolnym czasie prowadzi również zajęcia z języka angielskiego.

Przekazywanie wiedzy jest jej powołaniem, a swoją przyszłość wiąże ze środowiskiem akademickim.

Ważna informacja dla rodziców uczestniKów POPRZEDNICH EDYCJI

Bardzo nas cieszy, że wielu uczestników planuje nas odwiedzić ponownie. Program najbliższego AlphaCampu będzie tak skonstruowany, aby zajęcia naukowe się nie powtarzały. Bez zmian pozostają natomiast atrakcje dodatkowe – park linowy, plaża i spływ kajakowy.

Program obozu - sezon lato 2023

Na zajęciach z biologii zagłębimy się w świat organizmów żywych. Zaczniemy od zapoznania młodych laborantów z zasadami pracy w laboratorium, obchodzenia się z narzędziami biologicznymi, m.in. mikroskopami, szkłem laboratoryjnym i żywymi organizmami.

Zajęcia będą pełne doświadczeń i eksperymentów, podczas których dowiemy się m.in. jak przygotować preparat mikroskopowy i czym są mikroorganizmy (bakterie i drożdże). Sprawdzimy też (to tylko jeden z przykładów) jak kawa wpływa na szybkość bicia serca rozwielitki i w jaki sposób funkcjonują rośliny!

Pozostałe eksperymenty przeprowadzicie na obozie AlphaCamp  – Letnie Laboratorium!

Z naszego doświadczenia wynika, że dzieciaki na różnych etapach edukacji bez problemu rozumieją
nawet skomplikowane zagadnienia, jeśli tylko poparte są widowiskowymi eksperymentami!

Przykłady tematów zajęć:

 • Wstęp do stosowanych narzędzi, zasady BHP
 • Jak funkcjonują rośliny?
 • Bliskie spotkanie z rozwielitką – jak kawa wpływa na organizm?
 • Świat mikroorganizmów – drożdże – co to jest i do czego służą?
 • Obserwowanie preparatów pod mikroskopem, przygotowywanie własnych preparatów z
  komórek roślinnych i zwierzęcych

W fizycznym laboratorium zajmiemy się zagadnieniami z dziedziny optyki – poznamy dzięki nim funkcjonowanie rożnego rodzaju mikroskopów oraz przeprowadzimy eksperyment pokazujący załamywanie się światła w
różnych ośrodkach.

Przybliżymy też temat elektryczności i omówimy skąd bierze się prąd,
spróbujemy stworzyć własne baterie oraz wytworzyć energię elektryczną z ziemniaka.

Nie zabraknie również zabawy z pojęciem energii potencjalnej i kinetycznej czy przyspieszeniem
ziemskim. Spróbujemy zaciekawić was doświadczeniami z zakresu samoorganizacji oraz
fraktali.

Eksperymenty fizyczne nawiązują do podstawy programowej, ale opowiadają naukę w zupełnie nieszkolny sposób. Dzięki bogatemu wyposażeniu naszej wakacyjnej pracowni fizycznej uczestnicy przeprowadzą szereg eksperymentów z zakresu następujących zagadnień:

 • Optyka i mikroskopia – budowa laserowego mikroskopu
 • Elektryczność i prąd – jak uzyskać prąd z ziemniaka?
 • Przyspieszenie ziemskie
 • Energia kinetyczna
 • Samoorganizacja
 • oraz wiele innych eksperymentów

Nasze laboratorium zabierze młodych chemików w świat ekscytujących reakcji i różnych związków chemicznych.

Wyhodujemy własny chemiczny ogród i otrzymamy różnokolorowe osady
w reakcjach strąceniowych. Zajrzymy w świat polimerów i stworzymy sztuczny śnieg. Nie zabraknie również zabawy z chemią żywności, w której wykryjemy składniki pokarmowe oraz wyizolujemy i zbadamy owocowe enzymy.  Przygotujemy też domowej roboty gaśnicę z suchego lodu. Przeprowadzimy także wiele innych eksperymentów, o których dowiecie się na obozie AlphaCamp – Letnie Laboratorium.

Chemia to jeden z przedmiotów, które pojawiają się w programie nauczania na dalszych etapach edukacji. Chcemy pokazać (od najlepszej strony) czym chemia się zajmuje i do czego służy. Celem zajęć jest przedstawienie różnych właściwości otaczającej nas materii, fascynujących możliwości płynących z jej przemian.

Przykładowe tematy:

 • Wprowadzenie do zasad BHP
 • Chemiczny ogród i reakcje strąceniowe
 • Chemia żywności – wykrywanie różnych składników pokarmowych
 • Czym są enzymy i jak one działają?
 • Jak powstaje sztuczny śnieg – wprowadzenie do świata polimerów
 • Domowa gaśnica – eksperymenty z suchym lodem

Przygotowaliśmy dla Twojego dziecka kompleksowy program zajęć, tak by każdy dzień pełen był inspirujących atrakcji. 

 • wykorzystanie infrastruktury ośrodków – turnieje sportowe na boiskach, wieczorne ogniska, zajęcia wieczorne w uzgodnieniu z uczestnikami (dyskoteki, bale przebierańców, talent show, itp.)
 • wizyty na plaży
 • park linowy 
 • spływ kajakowy 
 • zabawy terenowe w lesie (o ile pozwoli na to pogoda)

Cena, terminy i ośrodki

Obozy naukowe organizujemy na wszystkich 3 turnusach. Uczestnicy obozów naukowych będą zakwaterowani w ośrodku Elbest.

Informacja o cenach, terminach, ośrodkach i formach transportu w tym sezonie znajdą Państwo na stronie z kalendarzem Lato 2023.

Letnie Laboratorium
(10-15 lat)

07 lipca – 16 lipca 
16 lipca – 25 lipca
25 lipca – 03 sierpnia

Dojazd

W standardową cenę obozu wliczony jest transport autokarem na trasie Warszawa – ośrodek – Warszawa. Uczestników możemy także odbierać w wyznaczonych punktach na trasie przejazdu autokaru. Rodzice przywożący/odbierający dzieci osobiście otrzymają zwrot kosztów w wysokości 50 zł (bez względu na to czy będzie to transport w jedną czy obie strony). 

Uwaga! Nowe opcje transportu!

Odpowiadając na wiele zapytań ze strony rodziców uczestników mieszkających w innych rejonach Polski, zdecydowaliśmy się na  dodatkową opcję dojazdu dla wszystkich turnusów. Będzie to transport łączony PKP + autokar. Wyruszamy z dworców:

 • Kraków Główny lub Katowice (dla południa Polski) – wszystko zależy od letniego rozkładu jazdy PKP, który jeszcze nie został opublikowany, oraz z
 • Poznań Główny (dla uczestników z zachodniej części kraju)

Po przyjeździe do Warszawy uczestnicy przesiądą się do autokaru AlphaCamp jadącego bezpośrednio do ośrodka. Tak samo zorganizowany będzie powrót (autokar do Warszawy, przesiadka do pociągu i powrót na dworzec Kraków Główny/Katowice lub Poznań). 

W cenę obozu wliczona jest opieka podczas podróży pociągiem oraz przejazd autokarem. Bilety PKP będą płatne oddzielnie zgodnie z cennikiem przewoźnika.

COVID

Analizujemy na bieżąco sytuację związaną z trwającą pandemią. Organizując obóz będziemy przestrzegać wszelkich obowiązujących w tym czasie obostrzeń. 

Jeżeli organizacja obozów będzie niemożliwa z powodu odgórnych zakazów zwrócimy Państwu wpłacone zaliczki lub zaproponujemy inny termin obozu.

Uczestnikami obozów nie mogą być dzieci poddane izolacji lub kwarantannie, osoby z objawami infekcji (podwyższona temperatura, kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku) oraz mające niedawny kontakt z osobą zakażoną. W przypadku stwierdzenia wymienionych wyżej objawów (nawet w ostatniej chwili, tuż przed wejściem do autobusu) będziemy zmuszeni odmówić przyjęcia dziecka na obóz.

Mogą Państwo zabezpieczyć się przed taką przykrą niespodzianką wykupując dodatkowo płatne ubezpieczenie KIT – Kosztów Imprezy Turystycznej (należy zaznaczyć odpowiednie pole formularza rejestracji). Standardowy wariant ubezpiecznia oferowny w ubiegłych latach nie obejmował sytuacji związanych z pandemią. W tym roku nasz ubezpieczyciel – firma Signal Iduna – wprowadził dwa dodatkowe warianty:

 • ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID – koszt to 2,70% ceny obozu [ok. 50 zł]
 • ubezpieczenie na wypadek zachorowania lub kwarantanny (kwarantanną mogą być objęte także osoby zdrowe!) – koszt to 3,24% ceny obozu [około 60 zł]

Ubezpieczenie KIT jest dobrowolne i dodatkowo płatne, zabezpiecza jednak Państwa na wypadek wielu nagłych sytuacji. Jeżeli nie zdecydują się Państwo na skorzystanie z ubezpieczenia, obowiązywać bedą standardowe rozwiązania zawarte w regulaminie i umowie.

Wszystkie dokumenty obowiązujące w tym roku znajdą Państwo tutaj.

Twoje dziecko nie ma jeszcze 10 lat lub ma więcej niż 15 lat?

Nie przejmuj się! W kolejnych latach będziemy rozwijali ofertę dla młodszych i starszych dzieci! Już teraz wypełnij specjalną ankietę i skorzystaj z atrakcyjnych ofert w przyszłym sezonie!

Sezon lato 2021

Sezon lato 2019