Obóz Naukowy AlphaCamp

Misją AlphaCamp jest edukowanie przez mądrą zabawę. Tłumaczymy, wyjaśniamy, stymulujemy wyobraźnię i budujemy pewność siebie. 

Pierwsza edycja obozów naukowych AlphaCamp 2019 potwierdziła, że dzieci i młodzież uwielbiają eksperymentować i odkrywać wiedzę pod okiem doświadczonych edukatorek. Dzięki zabawie nasze obozy naukowe nie przypominają szkoły – są jej totalnym przeciwieństwem! Świetnie się bawimy, a wiedza i umiejętności przychodzą same!

AlphaCamp naukowy - zajęcia laboratoryjne

Opis obozu - dlaczego warto?

Tworząc obozy naukowe AlphaCamp wyszliśmy z założenia, że najciekawszych wrażeń dostarczają płynne granice między różnymi dyscyplinami nauki. Zamiast obozu monotematycznego zdecydowaliśmy się zaproponować bardzo różnorodną tematykę.

Obóz naukowy to kilkadziesiąt godzin zajęć wypełnionych eksperymentami z biologii, chemii, fizyki oraz podstaw robotyki i programowania. 

Wszystkie eksperymenty są bezpieczne – młodzi laboranci otrzymują fartuchy, okulary ochronne i rękawiczki. 

Nasi uczestnicy mają do dyspozycji sprzęt laboratoryjny – m.in. profesjonalne szkło, odczynniki i mikroskopy.

Dodatkową atrakcją są kreatywne zajęcia pozanaukowe – świetnie sprawdziły się manufaktura mydełek czy przygotowanie pizzy od podstaw (oczywiście natychmiast po upieczeniu ją zjadamy!). 

W tym roku dodatkowo będziemy produkowali własne świeczki, a także sami uzyskamy aromaty dzięki destylacji zebranych na łące kwiatów i ziół.

Ważna informacja dla rodziców uczestniKów POPRZEDNICH EDYCJI

Bardzo nas cieszy, że wielu uczestników planuje nas odwiedzić ponownie. Program najbliższego AlphaCampu będzie tak skonstruowany, aby zajęcia naukowe się nie powtarzały. Bez zmian pozostają natomiast atrakcje dodatkowe – park linowy, plaża i spływ kajakowy.

Program obozu

Na zajęciach z przyrody stawiamy przede wszystkim na kontakt z naturą. Wychodzimy do lasu i na łąkę, aby przyglądać się roślinom, owadom i zwierzętom. Zbieramy próbki, które potem będziemy analizowali pod mikroskopem. W naszym wakacyjnym laboratorium wykonamy szereg eksperymentów, między innymi wyizolujemy DNA z różnych roślin.

W tym bloku mieszczą się zajęcia związane ochroną środowiska. Chcemy, aby nasi obozowicze byli wrażliwi na potrzeby środowiska naturalnego i świadomie korzystali z jego zasobów. Zastanowimy się co robić z odpadami – na czym polega ich recykling i jak żyć w zgodzie z potrzebami i możliwościami naszej planety.

Bez względu na dominujące zainteresowanie u Twojego dziecka, możliwość zbudowania i ‘ożywienia’ edukacyjnego robota będzie niezwykłym doświadczeniem. Budowa robotów – nawet tych najprostszych – to doskonałe ćwiczenie dla wyobraźni.

Uczestnicy rozwijają umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania i przewidywania. Budowa robotów wymaga także minimalnych umiejętności programistycznych. Cała ta wiedza podawana jest w atrakcyjny, angażujący sposób a efekt końcowy jest dla dziecka gwarantowanym źródłem olbrzymiej satysfakcji.

Przygotowany przez nas program bloku fizycznego to mnóstwo prostych, ale widowiskowych eksperymentów. Doświadczenia dobraliśmy tak, aby dawały uczestnikom jak największą satysfakcję. Narracja zajęć z fizyki – podobnie jak w przypadku pozostałych przedmiotów – została przygotowana przez współpracującego z nami eksperta w tej dziedzinie mającego także bogate doświadczenie w popularyzacji nauki.

Z drugiej strony każdy eksperyment odsłania ciekawe fakty na temat otaczającego nas świata. Wyjaśnia podstawowe prawa przyrody i odpowiada na często zadawane przez dzieci pytania. Wszystkie nasze zajęcia są częścią szerszej opowieści – pokazujemy jak poszczególne dziedziny wiedzy nawzajem się przenikają, jak ciekawe są projekty na ich styku. 

Chcemy zainspirować dzieci do dalszych poszukiwań i zachęcić do powrotu na kolejne AlphaCampy.

Chemia to jeden z przedmiotów, które pojawiają się w programie nauczania na dalszych etapach edukacji. Chcemy pokazać dzieciakom przede wszystkim czym chemia się zajmuje i do czego służy. Celem zajęć jest przedstawienie różnych właściwości otaczającej nas materii, fascynujących możliwości płynących z jej przemian.

Z bliska przyjrzymy się kostce lodu, płomieniowi świeczki i wielu, wielu innym zjawiskom. Wytłumaczymy skąd biorą się kolory i jak można sprawić, że substancje będą zmieniały swój wygląd pod wpływem różnych reakcji.

Eksperymenty zostały dobrane tak, aby dostarczały uczestnikom wiele satysfakcji, a jednocześnie były dla nich w 100% bezpieczne.

Cena, terminy i ośrodki

Informacje o terminach i ośrodkach, w których organizujemy obozy w tym sezonie znajdą Państwo na stronie z kalendarzem Lato 2021.

Ceny obozów zostaną opublikowane wkrótce.