Obóz Naukowy AlphaCamp

Misją AlphaCamp jest edukowanie przez mądrą zabawę. Tłumaczymy, wyjaśniamy, stymulujemy wyobraźnię i budujemy pewność siebie. Im lepiej rozumiemy świat wokół nas, tym chętniej bierzemy za niego odpowiedzialność i mniej obawiamy się wprowadzania pozytywnych zmian.

Pierwsza edycja obozów naukowych AlphaCamp udowodniła, że nasze założenia są słuszne, a dzieciaki uwielbiają eksperymentować i odkrywać wiedzę pod okiem doświadczonych edukatorek. Dzięki zabawie nasze obozy naukowe nie przypominają szkoły – są jej totalnym przeciwieństwem! Świetnie się bawimy, a wiedza i umiejętności przychodzą same. 

Dla wielu uczestników obóz AlphaCamp był także cennym życiowym doświadczeniem – poznali nowych znajomych, pokonywali strach przed wysokością w parku linowym, przepłynęli kilometry kajakiem, współpracowali w grupie nad wspólnymi projektami. To wszystko sprawia, że AlphaCamp jest nie tylko sposobem na zajęcie czasu podczas wakacji, ale przyczynia się do kształtowania osobowości jego fantastycznych uczestników.

AlphaCamp naukowy - zajęcia laboratoryjne

Opis obozu - dlaczego warto?

Tworząc obozy naukowe AlphaCamp wyszliśmy z założenia, że najciekawszych wrażeń dostarczają płynne granice między różnymi dyscyplinami nauki. Zamiast obozu monotematycznego zdecydowaliśmy się zaproponować bardzo różnorodną tematykę.

Obóz naukowy to kilkadziesiąt godzin zajęć wypełnionych eksperymentami z biologii, chemii, fizyki oraz podstaw robotyki i programowania. 

Wszystkie eksperymenty są bezpieczne – młodzi laboranci otrzymują fartuchy, okulary ochronne i rękawiczki. Podczas pracy z rozpuszczalnikami pomieszczenia są wentylowane, a zajęcia trwają odpowiednio krócej.

Nasi uczestnicy mają do dyspozycji sprzęt laboratoryjny – m.in. profesjonalne szkło, odczynniki i mikroskopy.

Dodatkową atrakcją są kreatywne zajęcia pozanaukowe – w ubiegłym roku świetnie sprawdziły się manufaktura mydełek czy przygotowanie pizzy od podstaw (oczywiście natychmiast po upieczeniu ją zjadamy!). W tym roku dodatkowo będziemy produkowali własne świeczki, a także sami uzyskamy aromaty dzięki destylacji zebranych na łące kwiatów i ziół!

W tym roku oferujemy aż 4 naukowe turnusy – 2 w lipcu (Krasnobród) i 2 w sierpniu (pierwsze 3 tygodnie sierpnia, lokalizację ośrodka przedstawimy wkrótce).

Ważna informacja dla rodziców ubiegłorocznych uczestniów

Bardzo nas cieszy, że wielu ubiegłorocznych uczestników planuje nas odwiedzić ponownie. Program tegorocznego AlphaCampu będzie tak skonstruowany, aby zajęcia naukowe się nie powtarzały. Bez zmian pozostają natomiast atrakcje dodatkowe – park linowy, plaża i spływ kajakowy.

Program obozu

Na zajęciach z przyrody stawiamy przede wszystkim na kontakt z naturą. Wychodzimy do lasu i na łąkę, aby przyglądać się roślinom, owadom i zwierzętom. Zbieramy próbki, które potem będziemy analizowali pod mikroskopem. W naszym wakacyjnym laboratorium wykonamy szereg eksperymentów, między innymi wyizolujemy DNA z różnych roślin.

W tym bloku mieszczą się zajęcia związane ochroną środowiska. Chcemy, aby nasi obozowicze byli wrażliwi na potrzeby środowiska naturalnego i świadomie korzystali z jego zasobów. Zastanowimy się co robić z odpadami – na czym polega ich recykling i jak żyć w zgodzie z potrzebami i możliwościami naszej planety.

Bez względu na dominujące zainteresowanie u Twojego dziecka, możliwość zbudowania i ‘ożywienia’ zabawkowego robota będzie niezwykłym doświadczeniem. Budowa robotów – nawet tych najprostszych – to doskonałe ćwiczenie dla wyobraźni.

Dzieci rozwijają umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania i przewidywania. Budowa robotów wymaga także minimalnych umiejętności programistycznych. Cała ta wiedza podawana jest w atrakcyjny, angażujący sposób a efekt końcowy jest dla dziecka gwarantowanym źródłem olbrzymiej satysfakcji.

Przygotowany przez nas program bloku fizycznego to mnóstwo prostych, ale widowiskowych eksperymentów. Doświadczenia dobraliśmy tak, aby dawały dzieciakom jak największą satysfakcję. Narracja zajęć z fizyki – podobnie jak w przypadku pozostałych przedmiotów – została przygotowana przez współpracującego z nami eksperta w tej dziedzinie mającego także bogate doświadczenie w popularyzacji nauki.

Z drugiej strony każdy eksperyment odsłania ciekawe fakty na temat otaczającego nas świata. Wyjaśnia podstawowe prawa przyrody i odpowiada na często zadawane przez dzieci pytania. Wszystkie nasze zajęcia są częścią szerszej opowieści – pokazujemy jak poszczególne dziedziny wiedzy nawzajem się przenikają, jak ciekawe są projekty na ich styku. 

Chcemy zainspirować dzieci do dalszych poszukiwań i zachęcić do powrotu na kolejne AlphaCampy.

Chemia to jeden z przedmiotów, które pojawiają się w programie nauczania na dalszych etapach edukacji. Chcemy pokazać dzieciakom przede wszystkim czym chemia się zajmuje i do czego służy. Celem zajęć jest przedstawienie różnych właściwości otaczającej nas materii, fascynujących możliwości płynących z jej przemian.

Z bliska przyjrzymy się kostce lodu, płomieniowi świeczki i wielu, wielu innym zjawiskom. Wytłumaczymy skąd biorą się kolory i jak można sprawić, że substancje będą zmieniały swój wygląd pod wpływem różnych reakcji.

Eksperymenty zostały dobrane tak, aby dostarczały uczestnikom wiele satysfakcji, a jednocześnie były dla nich w 100% bezpieczne.

Ośrodki

Krasnobród

Pierwsze dwa turnusy Obozów Naukowych AlphaCamp 2020 organizujemy w ośrodku, w którym zawitaliśmy już rok temu. Barwy Roztocza znajdują się w Krasnobrodzie – niewielkim miasteczku położonym w jednym z najpiękniejszych rejonów Polski – na Roztoczu.

Ośrodek otoczony jest lasami sosnowymi poprzecinanymi gęstą siatką ścieżek, które posłużą nam do organizacji przyrodniczych wypraw i wycieczek krajoznawczych. W pobliżu znajduje się także zalew z publiczną, strzeżoną plażą.

Wśród wielu pozanaukowych atrakcji, które przygotowaliśmy dla uczestników obozów AlphaCamp znalazły się m.in. spływy kajakowe, wizyta w parku linowym i leśne rajdy piesze.

dodatkowe informacje
Lokalizacjaul. Wczasowa 38,
22-440 Krasnobród
[mapa]
Strona wwwtutaj
Terminy turnusów10.07 - 19.07.2020
19.07 - 28.07.2020
Opcje transportu
  • autokar z Warszawy
  • odbiór dziecka na trasie przejazdu autokaru
  • dowóz we własnym zakresie
Cena2 300 zł
Min. liczba
uczestników
30

Przybrodzin k/Powidza

Na kolejne 2 turnusy obozów naukowych przenosimy się do Przybrodzina. To niewielka miejscowość turystyczna położona kilka kilometrów od Powidza w województwie wielkopolskim. Największą atrakcją turystyczną jest piękne Jezioro Powidzkie – będziemy odwiedzali tutejszą strzeżoną plażę, a także popływamy po jeziorze kajakami i rowerami. Dla chętnych zorganizujemy rejs jachtem ze sternikiem. Wszystko to – ma się rozumieć – pod opieką ratowników.

W okolicy nie brakuje także lasów i atrakcji, które trudno spotkać w innych rejonach Polski: kopalnie odkrywkowe, elektrownia wykorzystująca lokalnie pozyskiwany węgiel, a także Baza Lotnictwa Transportowego oraz leśniczówka z opowieściami leśnika i ogniskiem z kiełbaskami.  Zamierzamy odwiedzić je wszystkie. Do tego park linowy i rozrywki zapewniane przez ośrodek: rowery, piłkarzyki, cymbergaj, bilard, badminton, strzelanie z łuku i broni pneumatycznej, dyskoteka i ogniska. Będzie naukowo i rozrywkowo!

W Przybrodzinie nasi uczestnicy będą mieszkali w dwóch lokalizacjach – OSW Bogdanka i Pensjonacie Wodnik. Obiekty oddalone są od siebie o zaledwie ok. 300 m.

dodatkowe informacje
LokalizacjaBogdanka
Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy
Przybrodzin 205
64-430 Przybrodzin
[mapa]
Wodnik
Pensjonat
Działka 226,
62-430 Przybrodzin
[mapa]
Terminy turnusów03.08 - 12.08.2020
12.08 - 21.08.2020
Opcje transportu
  • autokar z Warszawy
  • autokar z Poznania - pod warunkiem zebrania min. 10 chętnych
  • odbiór dziecka na trasie przejazdu autokaru
  • dowóz we własnym zakresie
Cena2 400 zł - pierwszy termin
2 300 zł - drugi termin
Min. liczba
uczestników
30