Bloki tematyczne - Obóz naukowy

Opis bloków tematycznych

[nie]Codzienne odkrycia

Tworząc obozy naukowe AlphaCamp wyszliśmy z założenia, że najciekawszych wrażeń dostarczają płynne granice między różnymi dyscyplinami nauki. Zamiast obozu monotematycznego zdecydowaliśmy się  zaproponować bardzo różnorodną tematykę.

Nie dzielimy dzieci na humanistów i ścisłowców – wszyscy są równie ciekawi świata, a my chcemy tę ciekawość zaspokajać i inspirować do dalszych poszukiwań.

Liczymy też, że szeroki wybór zajęć i aktywności ułatwi dzieciom znalezienie ich własnej ścieżki. Świadomość wielu alternatyw buduje zrozumienie i otwartość na wybory innych rówieśników.

Poniżej znajduje się krótki opis poszczególnych bloków tematycznych, który będziemy uzupełniali o dodatkowe szczegóły.

Na zajęciach z przyrody stawiamy przede wszystkim na kontakt z naturą. Wychodzimy do lasu i na łąkę, aby przyglądać się roślinom, owadom i zwierzętom. Zbieramy próbki, które potem będziemy analizowali pod mikroskopem. W naszym wakacyjnym laboratorium wykonamy szereg eksperymentów, między innymi wyizolujemy DNA z różnych roślin.

W tym bloku mieszczą się zajęcia związane ochroną środowiska. Chcemy, aby nasi obozowicze byli wrażliwi na potrzeby środowiska naturalnego i świadomie korzystali z jego zasobów. Zastanowimy się co robić z odpadami – na czym polega ich recykling i jak żyć w zgodzie z potrzebami i możliwościami naszej planety.

Bez względu na dominujące zainteresowanie u Twojego dziecka, możliwość zbudowania i ‘ożywienia’ zabawkowego robota będzie niezwykłym doświadczeniem. Budowa robotów – nawet tych najprostszych – to doskonałe ćwiczenie dla wyobraźni.

Dzieci rozwijają umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania i przewidywania. Budowa robotów wymaga także minimalnych umiejętności programistycznych. Cała ta wiedza podawana jest w atrakcyjny, angażujący sposób a efekt końcowy jest dla dziecka gwarantowanym źródłem olbrzymiej satysfakcji.

Platforma sprzętowa, z której korzystamy na zajęciach z robotyki pochodzi od naszego partnera technologicznego. Obozowicze nauczą się obsługi Skribotów – robotów edukacyjnych udostępnionych przez firmę Skriware.

Nauka języków obcych zawsze była przepustką do ciekawszego życia. Dziś jednym z najważniejszych języków obcych jest język, jakim posługują się komputery i wykorzystywane przez nas na co dzień gadżety. 

Programowanie rozwija wiele cennych umiejętności – począwszy od zrozumienia problemu, przez analizę możliwych rozwiązań (tworzenie algorytmów) po zapisanie wybranego rozwiązania w języku zrozumiałym dla komputera (kodowanie). 

Umiejętności programowania uczymy zarówno wykorzystując elektronikę, jak i bez niej. Do pisania ciekawych programów wystarczy kartka papieru i ołówek! Kiedy dzieci zrozumieją ideę tworzenia algorytmów, kodowanie będzie łatwe jak bułka z masłem!

Przygotowany przez nas program bloku fizycznego to mnóstwo prostych, ale widowiskowych eksperymentów. Doświadczenia dobraliśmy tak, aby dawały dzieciakom jak największą satysfakcję. Narracja zajęć z fizyki – podobnie jak w przypadku pozostałych przedmiotów – została przygotowana przez współpracującego z nami eksperta w tej dziedzinie mającego także bogate doświadczenie w popularyzacji nauki.

Z drugiej strony każdy eksperyment odsłania ciekawe fakty na temat otaczającego nas świata. Wyjaśnia podstawowe prawa przyrody i odpowiada na często zadawane przez dzieci pytania. Wszystkie nasze zajęcia są częścią szerszej opowieści – pokazujemy jak poszczególne dziedziny wiedzy nawzajem się przenikają, jak ciekawe są projekty na ich styku. 

Chcemy zainspirować dzieci do dalszych poszukiwań i zachęcić do powrotu na kolejne AlphaCampy.

Chemia to jeden z przedmiotów, które pojawiają się w programie nauczania na dalszych etapach edukacji. Chcemy pokazać dzieciakom przede wszystkim czym chemia się zajmuje i do czego służy. Celem zajęć jest przedstawienie różnych właściwości otaczającej nas materii, fascynujących możliwości płynących z jej przemian.

Z bliska przyjrzymy się kostce lodu, płomieniowi świeczki i wielu, wielu innym zjawiskom. Wytłumaczymy skąd biorą się kolory i jak można sprawić, że substancje będą zmieniały swój wygląd pod wpływem różnych reakcji.

Eksperymenty zostały dobrane tak, aby dostarczały uczestnikom wiele satysfakcji, a jednocześnie były dla nich w 100% bezpieczne.

Nauka 

to nie wszystko! 

Program obozów AlphaCamp pełen jest fascynujących doświadczeń i zajęć. Ale nie zapominamy o tym, że czasami trzeba ruszyć się z miejsca i przewietrzyć głowę – w zdrowym ciele zdrowy duch!

Korzystając z uroków wakacyjnej pogody będziemy spędzali dużo czasu na dworze – ćwiczenia, gry zespołowe i wycieczki to punkty obowiązkowe każdego AlphaCampu!