Obóz Programistyczny AlphaCamp

W 2012 roku miałem ogromną przyjemność prowadzić relację na żywo z Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które odbywały się wtedy pierwszy – i jak do tej pory ostatni – raz w Polsce. Na jednej z sal Uniwersytetu Warszawskiego stały rzędy stołów, przy których zasiadły drużyny z najlepszych uniwersytetów świata, w tym legendarnego Stanforda czy Harvardu. Fenomenalni studenci z UW zajęli wtedy 2 miejsce tuż za drużyną z Sankt Petersburga. Harvard był dopiero 7., a Stanford 13.! Doskonale poradziły sobie także drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego (18. miejsce), a studenci z Politechniki Poznańskiej byli 36. [pełna tablica wyników tutaj]. 

Sala pełna najlepszych młodych programistów świata. Za chwilę będą o nich walczyć największe globalne koncerny… Ale na tej sali, o dziwo, zawodnicy mieli tylko po jednym komputerze na każdą trzyosobową drużynę! Najważniejsza część zadania rozwiązywana była na kartkach papieru! To jest bowiem istota programowania – zrozumienie na czym polega postawiony w zadaniu problem i znalezienie najlepszej metody jego rozwiązania. 

To jest właśnie nasze podejście do nauczania programowania – zrozumcie problem, następnie szukajcie odpowiednich narzędzi i algorytmu! Takie rozumienie programowania przyda się w życiu nie tylko programistom, ale także inżynierom, prawnikom, menadżerom a nawet artystom – jednym słowem: każdemu!

Opis obozu - dlaczego warto?

Sam jestem programistą i wiem jak często ta umiejętność pomaga mi w rozwiązywaniu problemów w pracy i w życiu codziennym. Uczestników obozu programistycznego nie nauczymy w kilka dni programowania, mamy jednak zamiar nauczyć pewnego sposobu myślenia, który przygotuje ich do rozwiązywania bardziej skomplikowanych zadań – niekoniecznie tylko informatycznych. 

Możliwe, że za kilkanaście/kilkadziesiąt lat programy komputerowe będą pisane przez same komputery. Zapowiadają to nie tylko futurolodzy, ale także uznani znawcy i menadżerowie branży IT. Czy to znaczy, że nie warto uczyć się programowania?

Jestem przekonany, że nawet jeśli maszyny zajmą się KODOWANIEM, czyli pisaniem programów, to ludzie wciąż będą zajmowali się rozwiązywaniem problemów – czyli PROGRAMOWANIEM. W AlphaCamp uczymy programowania, a nie kodowania. Uczymy uniwersalnych umiejętności, które przydadzą się dzieciakom w każdej sytuacji: od szkoły, przez studia po życie zawodowe.

Początkujący programiści będą poznawali podstawowe pojęcia i struktury języków programowania poprzez zabawę na świeżym powietrzu oraz na zajęciach, na których będziemy wykorzystywali nowoczesne, interaktywne pomoce.

Najważniejsza część zadania zawsze rozwiązywana będzie w ich naładowanych pozytywną energią głowach. Zadba o to prowadzący zajęcia edukator(ka).

W grupie początkującej z komputerów nie będziemy korzystali w ogóle, a tablety wykorzystamy okazjonalnie wychodząc z założenia, że to nie sprzęt, a umysł i wyobraźnia dziecka są najważniejsze w programowaniu. 

Tabletu użyjemy pierwszy raz dopiero po tym, jak korzystając z kartek, sznurków, pudełek i innych ‘analogowych’ pomocy nauczymy dzieci podstawowych pojęć – zmiennej, pętli, obiektów.

Pojęcia algorytmu będziemy uczyli się szukając skarbów w lesie, a programowania – pisząc ołówkiem na najzwyklejszej kartce. Nasze dzieci najpierw nauczymy mówić, a dopiero potem pisać programy komputerowe – tak, jak ma to miejsce w przypadku nauki naturalnego języka!

 

Do tej grupy zapraszamy dzieci, które miały już do czynienia z programowaniem (w szkole lub na zajęciach dodatkowych).

Bez znaczenia jest język/środowisko programowania. Wymagamy jednak aby dziecko znało i potrafiło zastosować w znanym sobie środowisku następujące pojęcia:

  • zmienna
  • typy zmiennych (liczba, ciąg znaków, itp.)
  • pętla
  • instrukcje warunkowe
  • funkcja

Podczas zajęć będziemy tworzyli proste programy wykorzystujące wszystkie wspomniane wyżej pojęcia stąd ich znajomość jest kluczowa.

Nawiązując do naszej filozofii skupiającej się rozwiązywaniu problemów, będziemy stawiali przed uczestnikami proste zadania, które będą musieli rozwiązać pisząc odpowiedni program. Skupimy się na znalezieniu algorytmu, a następnie na jego przetłumaczeniu na język zrozumiały dla komputera.

Ten sam program napiszemy w kilku językach (np. w Pythonie, PHP, C++), aby pokazać uczestnikom jak są one do siebie podobne. Nauczymy także dzieci samodzielnego szukania pomocy w internecie – jest to absolutnie kluczowa umiejętność, bez której trudno w dzisiejszych czasach rozwijać kompetencje w zakresie programowania.

Do grupy zaawansowanej zapraszamy uczestników, którzy nie tylko znają podstawowe pojęcia wymienione w opisie wymagań dla grupy średnio zaawansowanej, ale programują już samodzielnie lub biorą udział w dodatkowych zajęciach z informatyki.

Główny nacisk w tej grupie położymy na rozumienie algorytmów i umiejętność przełożenia języka opisowego na język programowania (uczestnicy będą korzystali ze swojego ulubionego języka). Za przykład może posłużyć zaprogramowanie najprostszej metody sortowania – sortowanie bąbelkowe, które opisane jest np. tutaj. Wraz z naszymi programistami zamienimy pseudokod z linkowanego artykułu na kod w ich ulubionym języku (Scratch, Python, PHP, Java, itp.)

Poznamy także bardziej zaawansowane algorytmy i niektóre struktury danych wykorzystywane w ‘dorosłym’ programowaniu. Uczestników tej grupy będziemy uczyli identyfikowania głównego problemu i samodzielnego szukania najlepszego rozwiązania. 

*) dla tej grupy zakładany wiek uczestników to 13 – 15 lat, ale jesteśmy elastyczni w przypadku młodszych uczestników, którzy potwierdzą wyższy stopień zaawansowania

Ośrodek

Krasnobród

Obóz Programistyczny AlphaCamp 2020 organizujemy w ośrodku, w którym zawitaliśmy już rok temu. Barwy Roztocza znajdują się w Krasnobrodzie – niewielkim miasteczku położonym w jednym z najpiękniejszych rejonów Polski – na Roztoczu.

Ośrodek otoczony jest lasami sosnowymi poprzecinanymi gęstą siatką ścieżek. W pobliżu znajduje się także zalew z publiczną, strzeżoną plażą. Będzie więc co robić w przerwach między intensywnymi zajęciami!

dodatkowe informacje
Lokalizacjaul. Wczasowa 38,
22-440 Krasnobród
[mapa]
Strona wwwtutaj
Terminy turnusów10.07 - 19.07.2020
19.07 - 28.07.2020
Opcje transportu
  • autokar z Warszawy
  • odbiór dziecka na trasie przejazdu autokaru
  • dowóz we własnym zakresie
Cena2 300 zł
Min. liczba
uczestników
30