Zaklinacze Robotów - obóz letni AlphaCamp

Główny partner
technologiczny

Roboty edukacyjne i druk 3D

Główny partner
merytoryczny

Program merytoryczny "Zaklinaczy Robotów"

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz "Zaklinacze Robotów"?

1. uczymy kluczowych kompetencji cyfrowych

Na pewno masz SMART-fona, może SMART-watcha. Czy Twoja lodówka też jest SMART? A może producent pralki chwali się, że SAMA dobiera najlepsze parametry prania tak, by nie zniszczyć Twoich ubrań? Zewsząd otaczają nas technologie SMART, które coraz mniej rozumiemy.

Dlatego na naszych robotycznych obozach dla dzieci pokażemy jak łączyć ze sobą elementy oprogramowania i elektroniki, aby uzyskać efekt ‘inteligentnej’ maszyny. Programowanie, elektronika i robotyka to kompetencje przyszłości, które dadzą Twojemu dziecku przewagę w dorosłym życiu i ułatwią okiełznanie coraz bardziej zautomatyzowanego świata. Uczestnicy nauczą się podstaw programowania mikrokontrolerów i tworzenia aplikacji na telefony!

Wkrótce w polskich szkołach ruszą wyspecjalizowane pracownie w ramach rządowego programu “Laboratoria przyszłości” – nasi zaklinacze będą liderami w swoich grupach!

2. program dostosowany do poziomu uczestników

Postanowiliśmy zaoferować dwa poziomy zajęć – dla początkujących i dla średnio- / zaawansowanychPoczątkujących zaklinaczy robotów wprowadzimy w świat programowania – umiejętności przydatniej niemal w każdej dziedzinie życia (o tym w następnym punkcie). Poznamy anatomię robotów i nauczymy je programować. 

W grupie średio- i zaawansowanych zaklinaczy dostosujemy się do poziomu uczestników. Zaczniemy od analizy anatomii robota. Kolejnym etapem będzie programowanie płytki Micro:bit. Dzięki temu skonstruujemy od podstaw kilka inteligentnych urządzeń. Nauczymy obsługi narzędzia do projektowania schematów blokowych, a więc zorganizowanego wg ścisłych reguł opowiadania o zasadzie działania programu lub urządzenia. Wykorzystując stworzonego na MIT AppInventora uczestnicy napiszą też aplikacje na telefony i tablety!

Więcej o programie zajęć przeczytasz w sekcji “Program obozu” na dole strony.

3. uczymy programowania, a nie kodowania

Wydaje się, że to jedno i to samo, a jednak tylko tak się wydaje. Programowanie to sposób i dyscyplina myślenia. Dostrzeganie istoty problemu i jego rozwiązań. Programować można w głowie, na kartce papieru, albo w komputerze! Ważne jest przede wszystkim zrozumienie wyzwania i stawienie mu czoła. 

Kodowanie natomiast to zapisanie programu w konkretnym języku. Jest to więc mały wycinek programowania. Kodowanie przyda się programistom, robotykom, niektórym naukowcom. Programowanie natomiast jest życiową umiejętnością, z której skorzysta dosłownie każdy.

4. najlepsi partnerzy merytoryczni i technologiczni

Od wielu lat dostępna jest bogata oferta zajęć dodatkowych z programowania i robotyki. Wchodząc na ten konkurencyjny rynek chcemy zaoferować najwyższą jakość usług, czyli połączenie dobrej zabawy oraz wartościowej wiedzy i umiejętności. Aby osiągnąć ten ambitny cel nawiązaliśmy współpracę z fantastycznymi partnerami!

Skriware to nasz partner technologiczny, z któym rozpoczęliśmy współpracę w 2019 roku. Na zajęciach korzystamy z dostarczonych przez Skriware robotów Skribot i metodyki pracy. Obecnie pracujemy nad dołączeniem do naszych zajęć kolejnych narzędzi edukacyjnych  ze stajni Skriware, o czym poinformujemy wkrótce. 

W tym roku do grona naszych partnerów dołącza FORBOT – blog z najpopularniejszymi w Polsce kursami do nauki elektroniki. Dzięki współpracy z tym partnerem merytorycznym uczestnicy AlphaCampów otrzymują dostęp do skrojonych na miarę modułów elektronicznych współpracujących z płytką BBC micro:bit oraz kursu programowania i obsługi tej płytki. Współpraca z FORBOT oznacza także szereg bonusów dla naszych uczestników (darmowe e-booki i zniżki na zestawy elektroniki, o czym poinformujemy wkrótce).

Warsztat zaklinacza robotów AlphaCamp

Na zdjęciu widać najważniejsze elementy warsztatu obozowego zaklinacza robotów:

 • laptop
 • tablet
 • płytka micro:bit i zestaw czujników Grove
 • robot Maqueen sterowany płytką micro:bit

Z uczestnikami zbudujemy też urządzenia wykorzystujące inne elementy (np. automat do otwierania drzwi) oraz stworzymy aplikację, którą da się uruchomić na tablecie lub w telefonie.

5. Fantastyczna kadra

Darek Krawczyk - edukator

Darek Krawczyk

Edukator

Siła spokoju i doświadczenia. Darek na torcie gasi już 70 świeczek, ale dopiero się rozkręca. Lubi kręcić kołami roweru - w ten sposób przejechał już kilka tysięcy kilometrów i nawet na nasz obóz zamierza kolejny raz dojechać... rowerem! Przebiegł już kilka maratonów, a kiedy znudziła mu się Ziemia, wzniósł się pod obłoki jako pilot szybowca i paralotni.

Skończył studia na wydziale mechanicznym, a później także na elektronice w zakresie projektowania układów komputerowych. Ma szczęśliwą rodzinę z 3-ką dzieci, 6-cioro wnuków i jednym prawnukiem.

Cały czas uczy się nowych technik i technologii, aktualnie wizualizacji architektonicznych. Swoją pasją zaraża wnuków, na których przetestował już cały kurs, który zrealizujemy podczas wakacyjnego "Zaklinania Robotów"

Przemysław Kurzak

Przemek Kurzak

Edukator / wychowawca

Inżynier mechatroniki. Obecnie student Mikroelektroniki w Technice i Medycynie na krakowskiej AGH. Pracuje w krakowskiej firmie związanej z dziedziną automotive, gdzie programuje w języku C/C++.

Zawsze fascynowała go jedna rzecz: zrobić coś (zaprogramować) by móc za moment podziwiać efekty swojej pracy! Oczywiście mowa o robotach - możliwość sterowania ich ruchem, interakcjami ze środowiskiem za pomocą czujników, śledzenie przedmiotów, przemierzanie labiryntu jak i wiele innych!

Zainteresowania? Pewnie! Oprócz prostych zajawek jak piłka nożna/koszykówka/siatkówka czy muzyka (udział w koncertach) jego największą pasją jest brydż sportowy. Dyscyplina, którą poznał około 10 lat temu i która do tego momentu jest dla ciągłą przygodą i możliwością rozwoju. Nic dziwnego, że dorobił się tytułu instruktora brydża sportowego.

Przemek mocno zabiega o to, by w kolejnych sezonach w ramach AlphaCampów pojawiały się grupy brydżowe - i na pewno przeprowadzimy taki eskperyment! W tym roku Przemek będzie jednym z naszych Zaklinaczy Robotów.

Ewa Krasoń - kierownik

Ewa Krasoń

Kierownik

Pedagog. Nauczyciel z tak zwanym stażem w jednej z warszawskich szkół podstawowych.

Praca z dziećmi to dla niej pasja i wyzwanie. Lubi jak jest wszystko zapięte na ostatni guzik. W swojej szkole organizator wielu wyjazdów, wycieczek i wędrówek. Zawsze w miejsca ciekawe przyrodniczo.

Wolne chwile poświęca florystyce, destynacjom i ulubionej muzyce. Na obozach AlphaCamp po raz drugi.

Sam jestem programistą i wiem jak często ta umiejętność pomaga mi w rozwiązywaniu problemów w pracy i w codziennym życiu. Uczestników obozu programistycznego nie nauczymy w kilka dni programowania, mamy jednak zamiar nauczyć pewnego sposobu myślenia, który przygotuje ich do rozwiązywania bardziej skomplikowanych zadań – niekoniecznie tylko informatycznych. 

No obozach dla dzieci z serii “Zaklinacze robotów” oswoimy z podstawami programowania, elektroniki i robotyki. Pokażemy jak łatwo  jest – dzięki współczesnej technologii – ożywić roboty i urządzenia elektroniczne DIY (zrób to sam)!

Radek Brzózka

Radek Brzózka

Program obozu "Zaklinacze Robotów"

Początkujący zaklinacze poznają podstawowe pojęcia i struktury języków programowania poprzez zabawę na świeżym powietrzu oraz na zajęciach, na których będziemy wykorzystywali nowoczesne, interaktywne pomoce.

Najważniejsza część zadania zawsze rozwiązywana będzie w ich naładowanych pozytywną energią głowach. Zadba o to prowadzący zajęcia edukator.

Grupa początkująca będzie korzystała z robotów Skribot dostarczonych przez naszego głównego partnera technologicznego – firmę Skriware oraz symulatora mikrokontrolera Micro:bit (o ile starczy nam na takie zajęcia czasu)

Do tej grupy zapraszamy uczniów, którzy mieli już do czynienia z programowaniem (w szkole lub na zajęciach dodatkowych). Bez znaczenia jest język/środowisko programowania. Wymagamy jednak aby dziecko znało i potrafiło zastosować w znanym sobie środowisku następujące pojęcia:

 • zmienna
 • typy zmiennych (liczba, ciąg znaków, itp.)
 • pętla
 • instrukcje warunkowe
 • funkcja

Jeżeli te pojęcia nie są dla uczestnika jasne, gorąco namawiamy do wyboru grupy początkującej.

Zaczniemy od analizy anatomii robota Skribot dostarczonego przez Skriware. Następnie zapoznamy uczestników z podstawowymi elementami wykorzystywanymi w elektronice i wkroczymy w świat SMART, czyli świat programowalnych mikrokontrolerów.

Zrealizujemy kurs stworzony przez autora największego polskiego bloga poświęconego samodzielnej nauce elektroniki – Damiana Szymańskiego z FORBOT

Na zajęciach z programowania nauczymy uczestników myśleć poza schematami. Tworzenia aplikacji na telefony będziemy uczyć wykorzystując środowisko App Inventor stworzone przez najlepszą uczelnię techniczną świata – amerykański MIT.

Przygotowaliśmy dla Twojego dziecka kompleksowy program zajęć, tak by każdy dzień pełen był inspirujących atrakcji. 

 • wykorzystanie infrastruktury ośrodka – turnieje sportowe na boiskach, wieczorne ogniska, zajęcia wieczorne w uzgodnieniu z uczestnikami (dyskoteki, bale przebierańców, talent show, itp.)
 • wizyty na plaży strzeżonej pod opieką ratownika
 • park linowy (w cenę obozu wliczone jest przejście 1 wybranej trasy)
 • spływ kajakowy rzeką Wieprz
 • zorganizujemy co najmniej jedną zabawę terenową w lesie (o ile pozwoli na to pogoda)

Cena, terminy i ośrodki

W tym roku planujemy organizację obozu “Zaklinacze robotów” w trzech terminach – wszystkie turnusy organizowane będą w Krasnobrodzie na Roztoczu.

Informacje o cenach, terminach, ośrodkach i formach transportu w tym sezonie znajdą Państwo na stronie z kalendarzem Lato 2022.

Zaklinacze Robotów
(10-15 lat)

26 czerwca – 04 lipca 2000 zł 
04 lipca – 13 lipca 2100 zł 
13 lipca – 22 lipca 2250 zł
 .

Twoje dziecko nie ma jeszcze 10 lat lub ma więcej niż 15 lat?

Nie przejmuj się! W kolejnych latach będziemy rozwijali ofertę dla młodszych i starszych dzieci! Już teraz wypełnij specjalną ankietę i skorzystaj z atrakcyjnych ofert w przyszłym sezonie!

Dojazd

W standardową cenę obozu wliczony jest transport autokarem na trasie Warszawa – Krasnobród – Warszawa. Uczestników możemy także odbierać w wyznaczonych punktach na trasie przejazdu autokaru. Rodzice przywożący/odbierający dzieci osobiście otrzymają zwrot kosztów w wysokości 50 zł (bez względu na to czy będzie to transport w jedną czy obie strony).

Uwaga! Nowe opcje transportu!

Odpowiadając na wiele zapytań ze strony rodziców uczestników mieszkających w innych rejonach Polski, zdecydowaliśmy się na  dodatkową opcję dojazdu dla wszystkich turnusów. Będzie to transport łączony PKP + autokar. Wyruszamy z dworców:

 • Kraków Główny lub Katowice (dla południa Polski) – wszystko zależy od letniego rozkładu jazdy PKP, który jeszcze nie został opublikowany, oraz z
 • Poznań Główny (dla uczestników z zachodniej części kraju)

Po przyjeździe do Warszawy uczestnicy przesiądą się do autokaru AlphaCamp jadącego bezpośrednio do ośrodka. Tak samo zorganizowany będzie powrót (autokar do Warszawy, przesiadka do pociągu i powrót na dworzec Kraków Główny/Katowice lub Poznań). 

W cenę obozu wliczona jest opieka podczas podróży pociągiem oraz przejazd autokarem. Bilety PKP będą płatne oddzielnie zgodnie z cennikiem przewoźnika.

COVID

Analizujemy na bieżąco sytuację związaną z trwającą pandemią. Organizując obóz będziemy przestrzegać wszelkich obowiązujących w tym czasie obostrzeń. 

Jeżeli organizacja obozów będzie niemożliwa z powodu odgórnych zakazów zwrócimy Państwu wpłacone zaliczki lub zaproponujemy inny termin obozu.

Uczestnikami obozów nie mogą być dzieci poddane izolacji lub kwarantannie, osoby z objawami infekcji (podwyższona temperatura, kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku) oraz mające niedawny kontakt z osobą zakażoną. W przypadku stwierdzenia wymienionych wyżej objawów (nawet w ostatniej chwili, tuż przed wejściem do autobusu) będziemy zmuszeni odmówić przyjęcia dziecka na obóz.

Mogą Państwo zabezpieczyć się przed taką przykrą niespodzianką wykupując dodatkowo płatne ubezpieczenie KIT – Kosztów Imprezy Turystycznej (należy zaznaczyć odpowiednie pole formularza rejestracji). Standardowy wariant ubezpiecznia oferowny w ubiegłych latach nie obejmował sytuacji związanych z pandemią. W tym roku nasz ubezpieczyciel – firma Signal Iduna – wprowadził dwa dodatkowe warianty:

 • ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID – koszt to 2,70% ceny obozu [ok. 50 zł]
 • ubezpieczenie na wypadek zachorowania lub kwarantanny (kwarantanną mogą być objęte także osoby zdrowe!) – koszt to 3,24% ceny obozu [około 60 zł]

Ubezpieczenie KIT jest dobrowolne i dodatkowo płatne, zabezpiecza jednak Państwa na wypadek wielu nagłych sytuacji. Jeżeli nie zdecydują się Państwo na skorzystanie z ubezpieczenia, obowiązywać bedą standardowe rozwiązania zawarte w regulaminie i umowie.

Wszystkie dokumenty obowiązujące w tym roku znajdą Państwo tutaj.