Obóz Naukowy AlphaCamp

Dlaczego warto wysłać dziecko do naszego letniego laboratorium?

Letnie laboratorium

2024 - wszystkie turnusy

2550

zniżki dla grup (min. 2 osoby) oraz dotychczasowych uczestników

Zajęcia z edukatorami
Prawdziwe laboratorium
Dodatkowe atrakcje
Każdy dzień zaplanowany w 100%
Wiek uczestników - 8 - 17 lat
Transport
Diety specjalne

1. Świetna zabawa - bez względu na wiek

Nie zapominamy, że jesteśmy na wakacjach! Wszystkie zajęcia mają dawać 100% satysfakcji i dostarczać mnóstwo zabawy. Od tego roku uruchamiamy 2 grupy wiekowe 8-12 i 13-16/17. Młodsi uczestnicy mają mniej zajęć w laboratorium i zdecydowanie więcej czasu będą spędzać na świeżym powietrzu (zabawy zaczerpnięte będą z naszych obozów przygodowych). Starsi eksploratorzy zdecydowanie więcej czasu poświęcać będą na zajęcia laboratoryjne rozwijając (lub budząc w sobie) naukową pasję. 

2. Obóz naukowy - nie tylko z nazwy

Przed wyborem obozu z pewnością porównają Państwo naszą ofertę z propozycjami innych organizatorów. Z naszej strony gwarantujemy najwyższą jakość usług i wierzymy, że nasze obozy należą do najlepszych w Polsce. Podpowiadamy, aby oceniając podobne oferty wziąć pod uwagę:

  • doświadczenie w organizacji obozów o tej tematyce
  • kadrę – czy organizator chwali się swoją kadrą (my jesteśmy z niej dumni!!!), czy są to doświadczeni edukatorzy, naukowcy, czy zwykli wychowawcy pracujący na gotowych scenariuszach
  • program zajęć – czy zajęcia naukowe nie ograniczają się przypadkiem do wizyty w lokalnym centrum nauki, obejrzenia filmu edukacyjnego lub zwyczajnej, nieustrukturyzowanej zabawy pomocami edukacyjnymi 

3. Ludzie

Wybierając obóz Rodzice kierują się głównie ceną, lokalizacją, programem czy reputacją organizatora. To wszystko jest – oczywiście – ekstremalnie ważne! Ale to, co najtrudniej pokazać na tej stronie, a co liczy się – naszym zdaniem – najbardziej, to atmosfera i ludzie. 

Bez względu na to, czy Wasze dziecko przyjedzie do nas z grupą dobrych znajomych, czy będzie samo, gwarantujemy doskonałą integrację i świetne samopoczucie! Od naszych uczestników często słyszymy, że u nas pierwszy raz spotkali rówieśników, którzy myślą podobnie, mają taką samą energię i ciekawość świata. Jesteśmy świadkami nawiązywania się wspaniałych przyjaźni, które trwają latami – wielu AlphaCampowiczów regularnie utrzymuje kontakt ze swoimi obozowymi znajomymi przez komunikatory i umawia się na kolejne letnie spotkania.

Krótko mówiąc – Twoje dziecko trafi w świetne towarzystwo!

4. Program ułożony przez ekspertów

Co roku przygotowujemy nowy zestaw eksperymentów i zajęć . Słuchamy próśb i uwag uczestników i staramy się skroić program idealnie na miarę ich potrzeb! W tym roku mocno rozbudowujemy komponent fizyczny dzięki dołączeniu do naszej załogi nowego eksperta / edukatora – Leszka – zawodowo zajmującego się projektowaniem zajęć z fizyki m.in. dla takich instytucji, jak Centrum Nauki Kopernik. Nie zabraknie oczywiście fantastycznych zajęć biologicznych i chemicznych, które koncertowo prowadzili w ubiegłym roku Julia i Szymon.

5. Wciągające eksperymenty

Pokazujemy naukę od najbardziej praktycznej strony – nasze pracownie pełne są laboratoryjnego sprzętu: od mikroskopów, kolb i preparatów po lasery i roboty. Nasze pomoce nie mieszczą się w pojedynczej walizce, ani nawet w bagażniku samochodu. Aby dostarczyć wszystkie pomoce na miejsce organizacji obozów musimy wynajmować duży samochód dostawczy. Nasze laboratorium to nie plac zabaw, ale poważna pracownia opanowana w wakacje przez ducha kreatywności i sprawczości młodych naukowców!

6. atrakcje dodatkowe

Korzystamy z fantastycznego położenia ośrodka – jesteśmy 100 metrów od jeziora. W zasięgu spaceru jest strzeżona plaża, dookoła piękny las. W ośrodku mamy tory do gry w kręgle (w cenę wliczony jest turniej dla uczestników). Wybierzemy się na spływ kajkakowy w asyscie łodzi motorowej, zorganizujemy jedną wycieczkę do lokalnych atrakcji (w Wolsztynie) i wiele, wiele innych!

Edukatorzy - sezon 2024

Julia Grabowska - edukator i wychowawca

Julia Grabowska

Edukator / wychowawca

Julia jest studentką drugiego roku biotechnologii na Uniwersytecie Śląskim oraz aktywnym uczestnikiem Interdyscyplinarnego Koła Naukowego PLANETA.

Popularyzatorskie doświadczenia zbierała m.in. reprezentując koło naukowe podczas VI edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach oraz w XII edycji ogólnopolskiej Nocy Biologów. Jej głównymi zainteresowaniami są nanotechnologia, biofizyka oraz ochrona środowiska.

Julię pasjonują podróże oraz sporty ekstremalne - takie jak spadochroniarstwo. W wolnym czasie prowadzi również zajęcia z języka angielskiego.

Przekazywanie wiedzy jest jej powołaniem, a swoją przyszłość wiąże ze środowiskiem akademickim.

Szymon Błachowiak - edukator i wychowawca

Szymon Błachowiak

Edukator / wychowawca

Na obozach AlphaCamp po raz drugi zadba o to, by uczestnicy Letniego laboratorium nie narzekali na brak atrakcji! Dużą radość sprawia mu dzielenie się wiedzą i doświadczeniami ze świata przyrody.

Szymon jest studentem biotechnologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest wiceprezesem Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Przyrodników PLANETA. Od dwóch lat jest organizatorem stanowiska pokazowego i wystawcą na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach, gdzie dzieli się swoją pasją, czyli szeroko pojętym mikro-światem i mikroskopią. Drobnoustroje są również głównym tematem projektów badawczych prowadzonych przez Szymona w uniwersyteckich laboratoriach.

W wolnym czasie popularyzuje naukę i pokazuje świat mikroorganizmów pod mikroskopem, prowadząc profil na Instagramie: @mikro_swiat_. Jest miłośnikiem nie tylko organizmów niewidocznych gołym okiem, ale również zwierząt i roślin. Posiada dużą kolekcję egzotycznych roślin.

Szymon ma też duszę artysty - w domu maluje obrazy na płótnach, a w laboratorium łączy naukę ze sztuką, czego wynikiem są żywe obrazy kolonii mikrobów wyhodowanych na szalkach Petriego, zwanych AgarArt.

dr Leszek Pawlicki - edukator, wychowawca

dr inż Leszek Pawlicki

Edukator / wychowawca

Leszek jest doktorem nauk fizycznych, absolwentem Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Na swoim koncie ma publikacje naukowe z zakresu elektrodynamiki i termodynamiki. Obecnie zajmuje się badaniami i opracowywaniem wynalazków z zakresu fizyki kosmicznej. Brał udział w wielu grantach badawczych i edukacyjnych. Ukończył studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego.

Od ponad piętnastu lat zajmuje się popularyzacją nauki na piknikach naukowych, festiwalach nauki oraz podczas specjalnych zajęć w szkołach i na uczelniach. Jest finalistą organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Polską Agencję Prasową ogólnopolskiego konkursu „Popularyzator Nauki”. Jest także członkiem BIG STEAM Communicators Network oraz Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.

Jego pasje to żeglarstwo (jachtowy sternik morski) i taniec (instruktor sportu ze specjalizacją w zakresie Tańca Sportowego).

Program obozu - sezon lato 2024

Zachęcamy do odwiedzenia galerii zdjęć z poprzednich edycji (dostępne w menu na górze stronY)

W poprzednich edycjach naszych obozów gościliśmy pojedynczych uczestników w wieku 8 lat. Były to dzieciaki fantastycznie zmotywowane do zabawy w klimacie naukowym. Okazywało się jednak, że intensywne zajęcia w laboratorium przekraczały możliwości percepcyjne nawet najbardziej zagorzałych młodych odkrywców. 

Dlatego postanowiliśmy stworzyć osobną grupę dla juniorów – w ten sposób Wasze dziecko będzie spędzało czas w gronie rówieśników, a intensywność zajęć laboratoryjnych będzie dostosowana do możliwości tej grupy wiekowej.

Dla juniorów planujemy maksymalnie 1 – 1,5 godziny zajęć w laboratorium dziennie. Resztę przeznaczymy na aktywną i mądrą zabawę na świeżym powietrzu (liczymy na super pogodę) lub na kreatywne zajęcia pod dachem. Program zajęć pozanaukowych będzie inspirowany naszymi obozami przygodowymi – bazujemy na kilkuletnim doświadczeniu przygodowców.

Górna granica wieku jest umowna – jeżeli Wasze dziecko domaga się głębszego nurkowania w naukowych otchłaniach – zapraszamy do grupy Ekploratorów!

Nasi uczestnicy rosną razem z nami – uczestnicy pierwszej edycji (w 2019 roku) dziś wybierają już licea i technika, a niektórzy myslą nawet o studiach! Dla coraz liczniejszej grupy naszych Wariatów niewinny eksperyment z udziałem w obozach AlphaCamp okazał się portalem prowadzącym do nieznanego wcześniej świata intelektualnych przygód. Nie zmienia to faktu, że chcą do nas wracać w każde kolejne wakacje i stąd potrzeba podnoszenia górnej poprzeczki wiekowej!

Nasze obozy nie są dla wybranych! Nie sprawdzamy świadectw, nie interesują nas Wasze oceny czy opinie nauczycieli. Do plecaka spakujcie otwartą głowę, optymizm i ciekawość świata – resztą zajmiemy się my! Z naszej strony gwarantujemy, że na miejscu poznacie fantastycznych przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania i energię.

Tworząc oddzielną grupę dla młodszych dzieci, możemy lepiej zaadresować dociekliwość i styl pracy starszych uczestników. W programie przygotowaliśmy średnio 5h zajęć laboratoryjnych dziennie – nasi edukatorzy są dostępni dla uczestników 24h/dobę, więc indywidualne pytania na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi.

Oczywiście niezwykle ważne są zajęcia na świeżym powietrzu, plażing czy wieczorne zabawy integracyjne. Dbamy o zdrowy balans motywujący do pracy i powrotów na nasze obozy.

Organizując obozy koncentrujemy się na zapewnieniu świetnej zabawy podczas pobytu, ale zwracamy olbrzymią uwagę na indywidualny potencjał uczestników – kilkoro dzieci pokierowaliśmy na specjalistyczne zajęcia na uczelniach wyższych (tak jest! 13-latkowie w uniwersyteckich labach!) lub do wsypecjalizowanych fundacji (jeden z naszych uczestników został stypendystą prestiżowego Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci

Program przedmiotu jest w trakcie przygotowań – opublikujemy go, gdy tylko będzie gotowy.

Program przedmiotu jest w trakcie przygotowań – opublikujemy go, gdy tylko będzie gotowy.

Program przedmiotu jest w trakcie przygotowań – opublikujemy go, gdy tylko będzie gotowy.

Przygotowaliśmy dla Twojego dziecka kompleksowy program zajęć – w laboratorium i poza nim, tak by każdy dzień pełen był inspirujących atrakcji. 

  • wykorzystanie infrastruktury ośrodka – zabawy sportowe na terenie zielonym, wieczorne ogniska, zajęcia wieczorne w uzgodnieniu z uczestnikami (dyskoteki, bale przebierańców, talent show, itp.), turniej gry w kręgle na profesjonalnych torach, zajęcia wodne z wykorzystanie desek SUP pod okiem ratownika (dla juniorów)
  • wizyty na plaży strzeżonej 
  • spływ kajakowy w asyście łodzi motorowej i obiad pod chmurką
  • zabawy terenowe (o ile pozwoli na to pogoda)
  • wycieczka do Wolsztyna

Na zajęciach z biologii zagłębimy się w świat organizmów żywych. Zaczniemy od zapoznania młodych laborantów z zasadami pracy w laboratorium, obchodzenia się z narzędziami biologicznymi, m.in. mikroskopami, szkłem laboratoryjnym i żywymi organizmami.

Zajęcia będą pełne doświadczeń i eksperymentów, podczas których dowiemy się m.in. jak przygotować preparat mikroskopowy i czym są mikroorganizmy (bakterie i drożdże). Sprawdzimy też (to tylko jeden z przykładów) jak kawa wpływa na szybkość bicia serca rozwielitki i w jaki sposób funkcjonują rośliny!

Pozostałe eksperymenty przeprowadzicie na obozie AlphaCamp  – Letnie Laboratorium!

Z naszego doświadczenia wynika, że dzieciaki na różnych etapach edukacji bez problemu rozumieją
nawet skomplikowane zagadnienia, jeśli tylko poparte są widowiskowymi eksperymentami!

Przykłady tematów zajęć:

  • Wstęp do stosowanych narzędzi, zasady BHP
  • Jak funkcjonują rośliny?
  • Bliskie spotkanie z rozwielitką – jak kawa wpływa na organizm?
  • Świat mikroorganizmów – drożdże – co to jest i do czego służą?
  • Obserwowanie preparatów pod mikroskopem, przygotowywanie własnych preparatów z
    komórek roślinnych i zwierzęcych

W fizycznym laboratorium zajmiemy się zagadnieniami z dziedziny optyki – poznamy dzięki nim funkcjonowanie rożnego rodzaju mikroskopów oraz przeprowadzimy eksperyment pokazujący załamywanie się światła w
różnych ośrodkach.

Przybliżymy też temat elektryczności i omówimy skąd bierze się prąd,
spróbujemy stworzyć własne baterie oraz wytworzyć energię elektryczną z ziemniaka.

Nie zabraknie również zabawy z pojęciem energii potencjalnej i kinetycznej czy przyspieszeniem
ziemskim. Spróbujemy zaciekawić was doświadczeniami z zakresu samoorganizacji oraz
fraktali.

Eksperymenty fizyczne nawiązują do podstawy programowej, ale opowiadają naukę w zupełnie nieszkolny sposób. Dzięki bogatemu wyposażeniu naszej wakacyjnej pracowni fizycznej uczestnicy przeprowadzą szereg eksperymentów z zakresu następujących zagadnień:

  • Optyka i mikroskopia – budowa laserowego mikroskopu
  • Elektryczność i prąd – jak uzyskać prąd z ziemniaka?
  • Przyspieszenie ziemskie
  • Energia kinetyczna
  • Samoorganizacja
  • oraz wiele innych eksperymentów

Nasze laboratorium zabierze młodych chemików w świat ekscytujących reakcji i różnych związków chemicznych.

Wyhodujemy własny chemiczny ogród i otrzymamy różnokolorowe osady
w reakcjach strąceniowych. Zajrzymy w świat polimerów i stworzymy sztuczny śnieg. Nie zabraknie również zabawy z chemią żywności, w której wykryjemy składniki pokarmowe oraz wyizolujemy i zbadamy owocowe enzymy.  Przygotujemy też domowej roboty gaśnicę z suchego lodu. Przeprowadzimy także wiele innych eksperymentów, o których dowiecie się na obozie AlphaCamp – Letnie Laboratorium.

Chemia to jeden z przedmiotów, które pojawiają się w programie nauczania na dalszych etapach edukacji. Chcemy pokazać (od najlepszej strony) czym chemia się zajmuje i do czego służy. Celem zajęć jest przedstawienie różnych właściwości otaczającej nas materii, fascynujących możliwości płynących z jej przemian.

Przykładowe tematy:

  • Wprowadzenie do zasad BHP
  • Chemiczny ogród i reakcje strąceniowe
  • Chemia żywności – wykrywanie różnych składników pokarmowych
  • Czym są enzymy i jak one działają?
  • Jak powstaje sztuczny śnieg – wprowadzenie do świata polimerów
  • Domowa gaśnica – eksperymenty z suchym lodem

Przygotowaliśmy dla Twojego dziecka kompleksowy program zajęć, tak by każdy dzień pełen był inspirujących atrakcji. 

  • wykorzystanie infrastruktury ośrodków – turnieje sportowe na boiskach, wieczorne ogniska, zajęcia wieczorne w uzgodnieniu z uczestnikami (dyskoteki, bale przebierańców, talent show, itp.)
  • wizyty na plaży
  • park linowy 
  • spływ kajakowy 
  • zabawy terenowe w lesie (o ile pozwoli na to pogoda)

Cena, terminy i ośrodki

Obozy naukowe organizujemy na wszystkich 3 turnusach. Uczestnicy obozów naukowych będą zakwaterowani w komfortowym ośrodku Santana w Wieleniu Zaobrzańskim.

Informacja o cenach, terminach i formach transportu w tym sezonie znajdą Państwo na stronie z kalendarzem Lato 2024.

Letnie Laboratorium
(8-17 lat)

30 czerwca – 09 lipca  09 lipca – 18 lipca 18 lipca – 27 lipca

Dojazd

W standardową cenę obozu wliczony jest transport autokarem na trasie Warszawa – ośrodek – Warszawa. Uczestników możemy także odbierać w wyznaczonych punktach na trasie przejazdu autokaru. Rodzice przywożący/odbierający dzieci osobiście otrzymają zwrot kosztów w wysokości 50 zł (bez względu na to czy będzie to transport w jedną czy obie strony). 

Uwaga! Nowe opcje transportu!

Odpowiadając na wiele zapytań ze strony rodziców uczestników mieszkających w innych rejonach Polski, zdecydowaliśmy się na  dodatkową opcję dojazdu dla wszystkich turnusów. Będzie to transport łączony PKP + autokar. Wyruszamy z dworców:

  • Kraków Główny lub Katowice (dla południa Polski) – wszystko zależy od letniego rozkładu jazdy PKP, który jeszcze nie został opublikowany, oraz z
  • Poznań Główny (dla uczestników z zachodniej części kraju)

Po przyjeździe do Warszawy uczestnicy przesiądą się do autokaru AlphaCamp jadącego bezpośrednio do ośrodka. Tak samo zorganizowany będzie powrót (autokar do Warszawy, przesiadka do pociągu i powrót na dworzec Kraków Główny/Katowice lub Poznań). 

W cenę obozu wliczona jest opieka podczas podróży pociągiem oraz przejazd autokarem. Bilety PKP będą płatne oddzielnie zgodnie z cennikiem przewoźnika.

COVID

Analizujemy na bieżąco sytuację związaną z trwającą pandemią. Organizując obóz będziemy przestrzegać wszelkich obowiązujących w tym czasie obostrzeń. 

Jeżeli organizacja obozów będzie niemożliwa z powodu odgórnych zakazów zwrócimy Państwu wpłacone zaliczki lub zaproponujemy inny termin obozu.

Uczestnikami obozów nie mogą być dzieci poddane izolacji lub kwarantannie, osoby z objawami infekcji (podwyższona temperatura, kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku) oraz mające niedawny kontakt z osobą zakażoną. W przypadku stwierdzenia wymienionych wyżej objawów (nawet w ostatniej chwili, tuż przed wejściem do autobusu) będziemy zmuszeni odmówić przyjęcia dziecka na obóz.

Mogą Państwo zabezpieczyć się przed taką przykrą niespodzianką wykupując dodatkowo płatne ubezpieczenie KIT – Kosztów Imprezy Turystycznej (należy zaznaczyć odpowiednie pole formularza rejestracji). Standardowy wariant ubezpiecznia oferowny w ubiegłych latach nie obejmował sytuacji związanych z pandemią. W tym roku nasz ubezpieczyciel – firma Signal Iduna – wprowadził dwa dodatkowe warianty:

  • ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID – koszt to 2,70% ceny obozu [ok. 50 zł]
  • ubezpieczenie na wypadek zachorowania lub kwarantanny (kwarantanną mogą być objęte także osoby zdrowe!) – koszt to 3,24% ceny obozu [około 60 zł]

Ubezpieczenie KIT jest dobrowolne i dodatkowo płatne, zabezpiecza jednak Państwa na wypadek wielu nagłych sytuacji. Jeżeli nie zdecydują się Państwo na skorzystanie z ubezpieczenia, obowiązywać bedą standardowe rozwiązania zawarte w regulaminie i umowie.

Wszystkie dokumenty obowiązujące w tym roku znajdą Państwo tutaj.

Twoje dziecko nie ma jeszcze 8 lat lub ma więcej niż 17 lat?

Nie przejmuj się! W kolejnych latach będziemy rozwijali ofertę dla młodszych i starszych dzieci! Już teraz wypełnij specjalną ankietę i skorzystaj z atrakcyjnych ofert w przyszłym sezonie!