Zaklinacze Robotów - obóz letni AlphaCamp

Dlaczego warto wysłać dziecko na obóz "Zaklinacze Robotów"?

Zaklinacze robotów

2024 - Wszystkie turnusy

2550

zniżki dla grup (min. 2 osoby) oraz dotychczasowych uczestników

Zajęcia z edukatorami
Rozbudowany zestaw narzędzi
Dodatkowe atrakcje
Każdy dzień zaplanowany w 100%
Wiek uczestników - 10 - 17 lat
Transport
Diety specjalne

1. uczymy kluczowych kompetencji cyfrowych

Obozy robotyczne wypączkowały z zajęć, które początkowo były częścią Letniego Laboratorium. Zauważyliśmy szybko, że warto poświęcić tej tematyce oddzielne grupy i od 2021 roku Zaklinacze Robotów stali się niezależnym elementem naszej letniej układanki. 

Co roku konstruujemy program bazując na sugestiach i potrzebach zgłaszanych przez uczestników. W sezonie 2024 wprowadzamy kolejną rewolucję polegającą na zaproponowaniu 3 różnych ścieżek: robo-wstęp, robo-zaawansowani, programowanie.

Na pewno masz SMART-fona, może SMART-watcha. Czy Twoja lodówka też jest SMART? A może producent pralki chwali się, że SAMA dobiera najlepsze parametry prania tak, by nie zniszczyć Twoich ubrań? Zewsząd otaczają nas technologie SMART, które coraz mniej rozumiemy.  Dlatego na naszych obozach pokażemy jak łączyć ze sobą elementy oprogramowania i elektroniki, aby uzyskać efekt ‘inteligentnej’ maszyny. 

W 2024 roku zorganizujemy już 4-tą edycję “Zaklinaczy robotów”. W zależności od zainteresowań i poziomu zaawansowania proponujemy jedną z trzech ścieżek (więcej szczegółów poniżej).

2. uczymy programowania, a nie kodowania

Wydaje się, że to jedno i to samo, a jednak tylko tak się wydaje. Programowanie to sposób i dyscyplina myślenia. Dostrzeganie istoty problemu i jego rozwiązań. Programować można w głowie, na kartce papieru, albo w komputerze! Ważne jest przede wszystkim zrozumienie wyzwania i stawienie mu czoła. 

Kodowanie natomiast to zapisanie programu w konkretnym języku. Jest to więc mały wycinek programowania. Kodowanie przyda się programistom, robotykom, niektórym naukowcom. Programowanie natomiast jest życiową umiejętnością, z której skorzysta dosłownie każdy.

3. najlepsi partnerzy merytoryczni

Od wielu lat dostępna jest bogata oferta zajęć dodatkowych z programowania i robotyki. Wchodząc na ten konkurencyjny rynek chcemy zaoferować najwyższą jakość usług, czyli połączenie dobrej zabawy oraz wartościowej wiedzy i umiejętności. Aby osiągnąć ten ambitny cel nawiązaliśmy współpracę z fantastycznymi partnerami!

Duża część zajęć z mikrokontrolerami (robotyka – wstęp) opiera się na materiałach od FORBOT-a – bloga z najpopularniejszymi w Polsce kursami do nauki elektroniki. Dzięki współpracy z tym partnerem merytorycznym uczestnicy AlphaCampów otrzymują dostęp do skrojonych na miarę modułów elektronicznych współpracujących z płytką BBC micro:bit oraz kursu programowania i obsługi tej płytki. 

4. Ludzie

Wybierając obóz Rodzice kierują się głównie ceną, lokalizacją, programem czy reputacją organizatora. To wszystko jest – oczywiście – ekstremalnie ważne! Ale to, co najtrudniej pokazać na tej stronie, a co liczy się – naszym zdaniem – najbardziej, to atmosfera i ludzie. 

Bez względu na to, czy Wasze dziecko przyjedzie do nas z grupą dobrych znajomych, czy będzie samo, gwarantujemy doskonałą integrację i świetne samopoczucie! Od naszych uczestników często słyszymy, że u nas pierwszy raz spotkali rówieśników, którzy myślą podobnie, mają taką samą energię i ciekawość świata. Jesteśmy świadkami nawiązywania się wspaniałych przyjaźni, które trwają latami – wielu AlphaCampowiczów regularnie utrzymuje kontakt ze swoimi obozowymi znajomymi przez komunikatory i umawia się na kolejne letnie spotkania.

Zaklinacze robotów mieszkają i pracują w tym samym ośrodku, co uczestnicy obozu naukowego – w jednym miejscu gromadzimy więc tęgie (i piękne!) umysły przepełnione pasją do mądrego, kreatywnego i szalonego spędzania wakacyjnych dni.

Krótko mówiąc – Twoje dziecko trafi w świetne towarzystwo!

5. Fantastyczna kadra - więcej informacji wkrótce

Darek Krawczyk - edukator

Darek Krawczyk

Edukator - robotyka/wstęp

Siła spokoju i doświadczenia. Lubi kręcić kołami roweru - w ten sposób przejechał już kilka tysięcy kilometrów i nawet na nasz obóz zamierza kolejny raz dojechać... rowerem! Przebiegł już kilka maratonów, a kiedy znudziła mu się Ziemia, wzniósł się pod obłoki jako pilot szybowca i paralotni.

Skończył studia na wydziale mechanicznym, a później także na elektronice w zakresie projektowania układów komputerowych. Ma szczęśliwą rodzinę z 3-ką dzieci, 6-cioro wnuków i jednym prawnukiem.

Cały czas uczy się nowych technik i technologii, aktualnie wizualizacji architektonicznych. Swoją pasją zaraża wnuków i ich rówieśników, dla których w ciągu roku prowadzi specjalne zajęcia. To na nich testował kurs, który zrealizujemy podczas wakacyjnego "Zaklinania Robotów".

Aleksandra Psyllos - edukatorka (Zaklinacze Robotów - programowanie i AI)

Ola Psyllos

Edukatorka - programowanie i AI

Aleksandra jest studentką Analizy Danych i Kognitywistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Łączy zainteresowanie tymi dwiema dziedzinami, aby móc skuteczniej odkrywać potencjał algorytmów Sztucznej Inteligencji w analizie danych w zróżnicowanych obszarach.

Należy do działającego na uniwersytecie koła naukowego ,,Neurotechtor”. Zajmuje się tam wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji do interpretacji sygnałów mózgowych... i nie tylko!

Obecnie prowadzi badania naukowe, które opierają się na wykorzystaniu parametrów biometrycznych oraz technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR). Prowadziła także prelekcję dot. algorytmów uczenia nadzorowanego i nienadzorowanego na konferencji Cogniverse 2023.

Co robi poza nauką? Uwielbia grać w planszówki, a jej sposobami na relaks są rysowanie, grafika komputerowa, lepienie z gliny i puzzle! Niedawno zaczęła grać na gitarze, więc nasze wieczory przy ognisku właśnie zyskały oprawę muzyczną!

Przemysław Kurzak

Przemek Kurzak

Edukator / wychowawca - robotyka zaawansowana

Inżynier mechatroniki. Obecnie student Mikroelektroniki w Technice i Medycynie na krakowskiej AGH. Pracuje w krakowskiej firmie związanej z dziedziną automotive, gdzie programuje w języku C/C++.

Zawsze fascynowała go jedna rzecz: zrobić coś (zaprogramować) by móc za moment podziwiać efekty swojej pracy! Oczywiście mowa o robotach - możliwość sterowania ich ruchem, interakcjami ze środowiskiem za pomocą czujników, śledzenie przedmiotów, przemierzanie labiryntu jak i wiele innych!

Zainteresowania? Pewnie! Oprócz prostych zajawek jak piłka nożna/koszykówka/siatkówka czy muzyka (udział w koncertach) jego największą pasją jest brydż sportowy. Dyscyplina, którą poznał około 10 lat temu i która do tego momentu jest dla ciągłą przygodą i możliwością rozwoju. Nic dziwnego, że dorobił się tytułu instruktora brydża sportowego.

Główny partner
merytoryczny

Program merytoryczny "Zaklinaczy Robotów"

Sam jestem programistą i wiem jak często ta umiejętność pomaga mi w rozwiązywaniu problemów w pracy i w codziennym życiu. Uczestników obozu programistycznego nie nauczymy w kilka dni programowania, mamy jednak zamiar nauczyć pewnego sposobu myślenia, który przygotuje ich do rozwiązywania bardziej skomplikowanych zadań – niekoniecznie tylko informatycznych. 

No obozach dla dzieci z serii “Zaklinacze robotów” oswoimy z podstawami programowania, elektroniki i robotyki. Pokażemy jak łatwo  jest – dzięki współczesnej technologii – ożywić roboty i urządzenia elektroniczne DIY (zrób to sam)!

Radek Brzózka

Radek Brzózka

Program obozu "Zaklinacze Robotów"

Tę tematykę proponujemy wszystkim początkującym i średniozaawansowanym uczestnikom. Jeżeli Twoje dziecko chce nauczyć się programowania, ale nie ma w tym żadnego doświadczenia, to będzie najlepszy punkt wyjścia. Dolna granica wieku nie jest sztywna, ale zalecamy wcześniejszy kontakt w celu potwierdzenia, że zajęcia będą odpowiednie dla Państwa dziecka.

Korzystamy z platformy sprzętowej – płytki micro:bit, która została opracowana specjalnie na potrzeby nauczania podstaw technologii informatycznych. Uczestnicy tworzą programy w środowisku graficznym ucząc się analizy problemu i tłumaczenia wyzwań na język komputerowy.

Pozytywnym wzmocnieniem dla dzieciaków jest obserwowanie efektów działania programu na fizycznym urządzeniu (nie tylko komputerze) – płytce, do której podłączone sa różne czujniki, silniczki, wskaźniki, itp. 

Na poprzednich edycjach Zaklinaczy odkryliśmy, że bardzo inspirujące są zajęcia z projektowania 3D – dzieciaki tworzą własne modele w środowisku Tinkercad, które pomimo swojej prostoty daje olbrzymie możliwości, a przde wszystkim rozwija kompetencje w zakresie projektowania przestrzennego obiektów 3D.

 • praca z płytkami micro:bit oraz zestawem czujników
 • programowanie blokowe
 • podstawy projektowania 3D (Tinkercad)
 • podstawy projektowania urządzeń  inteligentnych (wykorzystujemy powszechnie dostępne materiały, np. tekturę, do budowy urządzeń/czujników realizujących konkretne zadania)

Na dotychczasowych zajęciach robotycznych stosowaliśmy programowanie blokowe (w środowisku przypominających Scratcha). Coraz większa grupa naszych ‘absolwentów’ domagała się jednak przejścia na Pythona lub C++. Dlatego wychodzimy naprzeciw tym prośbom i wprowadzamy nowy profil “Zaklinaczy…”. 

Nasz wieloletni współpracownik i doskonały edukator Przemek Kurzak (informacje powyżej) zaproponował stworzenie ‘doroślejszej’ wersji podstawowego kursu robotyki. Zmieniamy platformę na RaspherryPico – kultową w środowisku makerów (hobbystów tworzących różne rozwiązania ‘zrób to sam’). Platforma ta pozwala na programowanie w języku C++ lub Python.

Ponieważ Przemek na co dzień tworzy oprogramowanie do wbudowanych systemów elektronicznych w motoryzacji, ma olbrzymie doświadczenie w projektowaniu użytecznej automatyki. Dla uczestników obozu oznacza to doskonałą szansę dobrej i mądrej zabawy – oraz uczenia się od prawdziwego Mistrza! 

Absolutnie nie wymagamy dużego doświadczenia i wiedzy specjalistycznej. Zalecamy jednak wcześniejsze przygody z programowaniem blokowym (np. Scratch). Dolna granica wiekowa nie jest istotna, jeśli uczestnik miał doświadczenie z programowaniem w dowolnym języku.  

 • praca z płytkami RaspberryPico oraz zestawem czujników
 • programowanie w językach obiektowych
 • podstawy projektowania 3D (Tinkercad)
 • podstawy projektowania urządzeń  inteligentnych (wykorzystujemy powszechnie dostępne materiały, np. tekturę, do budowy urządzeń/czujników realizujących konkretne zadania)

Zajęcia z czystego programowania to odpowiedź na oczekiwania wielu naszych absolwentów i tegoroczny eksperyment. Do poprowadzenia zajęć z programowania zaprosiliśmy fantastyczną edukatorkę, specjalistkę od technologii IT i AI.

Sztuczna inteligencja to wyróżnik naszego obozu – uczymy się programować, ale od razu z naciskiem na wykorzystanie najnowocześniejszych technologii AI. 

Aby wziąć udział w tym obozie, wystarczy minimalne doświadczenie w programowaniu (np. w Pythonie, ale także innych językach). Tego obozu nie sugerujemy zupełnie początkującym (w razie pytań prosimy o kontakt).

Przygotowaliśmy dla Twojego dziecka kompleksowy program zajęć – w laboratorium i poza nim, tak by każdy dzień pełen był inspirujących atrakcji. 

 • wykorzystanie infrastruktury ośrodka – zabawy sportowe na terenie zielonym, wieczorne ogniska, zajęcia wieczorne w uzgodnieniu z uczestnikami (dyskoteki, bale przebierańców, talent show, itp.), turniej gry w kręgle na profesjonalnych torach
 • wizyty na plaży strzeżonej 
 • spływ kajakowy w asyście łodzi motorowej i obiad pod chmurką
 • zabawy terenowe (o ile pozwoli na to pogoda)
 • wycieczka do Wolsztyna

Cena, terminy i ośrodki

Obozy robotyczne organizujemy na wszystkich 3 turnusach:

 • robotyka zaawansowana – turnus I
 • robotyka wstęp – turnus II
 • programowanie – turnus III

Uczestnicy obozów będą zakwaterowani w komfortowym ośrodku Santana w Wieleniu Zaobrzańskim.

Informacja o cenach, terminach, ośrodku i formach transportu w tym sezonie znajdą Państwo na stronie z kalendarzem Lato 2024.

Zaklinacze Robotów
(10 - 17 lat)

30 czerwca – 09 lipca
09 lipca – 18 lipca
18 lipca – 27 lipca
Twoje dziecko nie ma jeszcze 10 lat lub ma więcej niż 17 lat?

Nie przejmuj się! W kolejnych latach będziemy rozwijali ofertę dla młodszych i starszych dzieci! Już teraz wypełnij specjalną ankietę i skorzystaj z atrakcyjnych ofert w przyszłym sezonie!

Dojazd

W standardową cenę obozu wliczony jest transport autokarem na trasie Warszawa – Krasnobród – Warszawa. Uczestników możemy także odbierać w wyznaczonych punktach na trasie przejazdu autokaru. Rodzice przywożący/odbierający dzieci osobiście otrzymają zwrot kosztów w wysokości 50 zł (bez względu na to czy będzie to transport w jedną czy obie strony).

Uwaga! Nowe opcje transportu!

Odpowiadając na wiele zapytań ze strony rodziców uczestników mieszkających w innych rejonach Polski, zdecydowaliśmy się na  dodatkową opcję dojazdu dla wszystkich turnusów. Będzie to transport łączony PKP + autokar. Wyruszamy z dworców:

 • Kraków Główny lub Katowice (dla południa Polski) – wszystko zależy od letniego rozkładu jazdy PKP, który jeszcze nie został opublikowany, oraz z
 • Poznań Główny (dla uczestników z zachodniej części kraju)

Po przyjeździe do Warszawy uczestnicy przesiądą się do autokaru AlphaCamp jadącego bezpośrednio do ośrodka. Tak samo zorganizowany będzie powrót (autokar do Warszawy, przesiadka do pociągu i powrót na dworzec Kraków Główny/Katowice lub Poznań). 

W cenę obozu wliczona jest opieka podczas podróży pociągiem oraz przejazd autokarem. Bilety PKP będą płatne oddzielnie zgodnie z cennikiem przewoźnika.

COVID

Analizujemy na bieżąco sytuację związaną z trwającą pandemią. Organizując obóz będziemy przestrzegać wszelkich obowiązujących w tym czasie obostrzeń. 

Jeżeli organizacja obozów będzie niemożliwa z powodu odgórnych zakazów zwrócimy Państwu wpłacone zaliczki lub zaproponujemy inny termin obozu.

Uczestnikami obozów nie mogą być dzieci poddane izolacji lub kwarantannie, osoby z objawami infekcji (podwyższona temperatura, kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku) oraz mające niedawny kontakt z osobą zakażoną. W przypadku stwierdzenia wymienionych wyżej objawów (nawet w ostatniej chwili, tuż przed wejściem do autobusu) będziemy zmuszeni odmówić przyjęcia dziecka na obóz.

Mogą Państwo zabezpieczyć się przed taką przykrą niespodzianką wykupując dodatkowo płatne ubezpieczenie KIT – Kosztów Imprezy Turystycznej (należy zaznaczyć odpowiednie pole formularza rejestracji). Standardowy wariant ubezpiecznia oferowny w ubiegłych latach nie obejmował sytuacji związanych z pandemią. W tym roku nasz ubezpieczyciel – firma Signal Iduna – wprowadził dwa dodatkowe warianty:

 • ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID – koszt to 2,70% ceny obozu [ok. 50 zł]
 • ubezpieczenie na wypadek zachorowania lub kwarantanny (kwarantanną mogą być objęte także osoby zdrowe!) – koszt to 3,24% ceny obozu [około 60 zł]

Ubezpieczenie KIT jest dobrowolne i dodatkowo płatne, zabezpiecza jednak Państwa na wypadek wielu nagłych sytuacji. Jeżeli nie zdecydują się Państwo na skorzystanie z ubezpieczenia, obowiązywać bedą standardowe rozwiązania zawarte w regulaminie i umowie.

Wszystkie dokumenty obowiązujące w tym roku znajdą Państwo tutaj.