Obóz Naukowy AlphaCamp

Obozy naukowe flagowy produkt AlphaCamp

Misją AlphaCamp jest edukowanie przez mądrą zabawę. Tłumaczymy, wyjaśniamy, stymulujemy wyobraźnię i budujemy pewność siebie. Im lepiej rozumiemy świat wokół nas, tym chętniej bierzemy za niego odpowiedzialność i mniej obawiamy się wprowadzania pozytywnych zmian.

Pierwsza edycja obozów naukowych AlphaCamp udowodniła, że nasze założenia są słuszne, a dzieciaki uwielbiają eksperymentować i odkrywać wiedzę pod okiem doświadczonych edukatorek. Dzięki zabawie nasze obozy naukowe nie przypominają szkoły – są jej totalnym przeciwieństwem! Świetnie się bawimy, a wiedza i umiejętności przychodzą same. 

Dla wielu uczestników obóz AlphaCamp był także cennym życiowym doświadczeniem – poznali nowych znajomych, pokonywali strach przed wysokością w parku linowym, przepłynęli kilometry kajakiem, współpracowali w grupie nad wspólnymi projektami. To wszystko sprawia, że AlphaCamp jest nie tylko sposobem na zajęcie czasu podczas wakacji, ale przyczynia się do kształtowania osobowości jego fantastycznych uczestników.

AlphaCamp naukowy - zajęcia laboratoryjne

Opis obozu - dlaczego warto?

Tworząc obozy naukowe AlphaCamp wyszliśmy z założenia, że najciekawszych wrażeń dostarczają płynne granice między różnymi dyscyplinami nauki. Zamiast obozu monotematycznego zdecydowaliśmy się zaproponować bardzo różnorodną tematykę.

Nie dzielimy dzieci na humanistów i ścisłowców – wszyscy są równie ciekawi świata, a my chcemy tę ciekawość zaspokajać i inspirować do dalszych poszukiwań. Liczymy też, że szeroki wybór zajęć i aktywności ułatwi dzieciom znalezienie ich własnej ścieżki. Świadomość wielu alternatyw buduje zrozumienie i otwartość na wybory innych rówieśników.

Obóz naukowy to kilkadziesiąt godzin zajęć wypełnionych eksperymentami z biologii, chemii, fizyki oraz podstaw robotyki i programowania. 

Pod czujnym okiem edukatorów uczestnicy realizują scenariusze napisane specjalnie na potrzeby AlphaCamp przez naszych ekspertów. Zajmujemy się m.in. izolacją DNA z owoców, tworzymy plastik z mleka, sprawdzamy jak zachowuje się światło lasera przechodząc przez soczewki o różnym kształcie, budujemy i programujemy roboty. 

Wszystkie eksperymenty są bezpieczne – młodzi laboranci otrzymują fartuchy, okulary ochronne i rękawiczki. Podczas pracy z rozpuszczalnikami pomieszczenia są wentylowane, a zajęcia trwają odpowiednio krócej.

Nasi uczestnicy mają do dyspozycji sprzęt laboratoryjny – m.in. profesjonalne szkło, odczynniki i mikroskopy.

Dodatkową atrakcją są kreatywne zajęcia pozanaukowe – manufaktura mydełek czy przygotowanie pizzy od podstaw (oczywiście natychmiast po upieczeniu ją zjadamy!).

W tym roku oferujemy aż 4 naukowe turnusy – 2 w lipcu (Krasnobród) i 2 w sierpniu (pierwsze 3 tygodnie sierpnia, lokalizację ośrodka przedstawimy wkrótce).

Program obozu

Na zajęciach z przyrody stawiamy przede wszystkim na kontakt z naturą. Wychodzimy do lasu i na łąkę, aby przyglądać się roślinom, owadom i zwierzętom. Zbieramy próbki, które potem będziemy analizowali pod mikroskopem. W naszym wakacyjnym laboratorium wykonamy szereg eksperymentów, między innymi wyizolujemy DNA z różnych roślin.

W tym bloku mieszczą się zajęcia związane ochroną środowiska. Chcemy, aby nasi obozowicze byli wrażliwi na potrzeby środowiska naturalnego i świadomie korzystali z jego zasobów. Zastanowimy się co robić z odpadami – na czym polega ich recykling i jak żyć w zgodzie z potrzebami i możliwościami naszej planety.

Bez względu na dominujące zainteresowanie u Twojego dziecka, możliwość zbudowania i ‘ożywienia’ zabawkowego robota będzie niezwykłym doświadczeniem. Budowa robotów – nawet tych najprostszych – to doskonałe ćwiczenie dla wyobraźni.

Dzieci rozwijają umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania i przewidywania. Budowa robotów wymaga także minimalnych umiejętności programistycznych. Cała ta wiedza podawana jest w atrakcyjny, angażujący sposób a efekt końcowy jest dla dziecka gwarantowanym źródłem olbrzymiej satysfakcji.

Przygotowany przez nas program bloku fizycznego to mnóstwo prostych, ale widowiskowych eksperymentów. Doświadczenia dobraliśmy tak, aby dawały dzieciakom jak największą satysfakcję. Narracja zajęć z fizyki – podobnie jak w przypadku pozostałych przedmiotów – została przygotowana przez współpracującego z nami eksperta w tej dziedzinie mającego także bogate doświadczenie w popularyzacji nauki.

Z drugiej strony każdy eksperyment odsłania ciekawe fakty na temat otaczającego nas świata. Wyjaśnia podstawowe prawa przyrody i odpowiada na często zadawane przez dzieci pytania. Wszystkie nasze zajęcia są częścią szerszej opowieści – pokazujemy jak poszczególne dziedziny wiedzy nawzajem się przenikają, jak ciekawe są projekty na ich styku. 

Chcemy zainspirować dzieci do dalszych poszukiwań i zachęcić do powrotu na kolejne AlphaCampy.

Chemia to jeden z przedmiotów, które pojawiają się w programie nauczania na dalszych etapach edukacji. Chcemy pokazać dzieciakom przede wszystkim czym chemia się zajmuje i do czego służy. Celem zajęć jest przedstawienie różnych właściwości otaczającej nas materii, fascynujących możliwości płynących z jej przemian.

Z bliska przyjrzymy się kostce lodu, płomieniowi świeczki i wielu, wielu innym zjawiskom. Wytłumaczymy skąd biorą się kolory i jak można sprawić, że substancje będą zmieniały swój wygląd pod wpływem różnych reakcji.

Eksperymenty zostały dobrane tak, aby dostarczały uczestnikom wiele satysfakcji, a jednocześnie były dla nich w 100% bezpieczne.

Ośrodki

Krasnobród

Pierwsze dwa turnusy Obozów Naukowych AlphaCamp 2020 organizujemy w ośrodku, w którym zawitaliśmy już rok temu. Barwy Roztocza znajdują się w Krasnobrodzie – niewielkim miasteczku położonym w jednym z najpiękniejszych rejonów Polski – na Roztoczu.

Ośrodek otoczony jest lasami sosnowymi poprzecinanymi gęstą siatką ścieżek, które posłużą nam do organizacji przyrodniczych wypraw i wycieczek krajoznawczych. W pobliżu znajduje się także zalew z publiczną, strzeżoną plażą.

Wśród wielu pozanaukowych atrakcji, które przygotowaliśmy dla uczestników obozów AlphaCamp znalazły się m.in. spływy kajakowe, wizyta w parku linowym i leśne rajdy piesze.

Termin
Cena
10.07 – 19.07.2020
cena zostanie ogłoszona 20.01.2020
19.07 – 28.07.2020
cena zostanie ogłoszona 20.01.2020
dodatkowe informacje
liczba noclegów
9
Minimalna liczba uczestników
30
transport
bezpośredni autokar z Warszawy (wyjazd z placu przed Pałacem Kultury) do Krasnobrodu
atrakcje dodatkowe w cenie obozu
spływ kajakowy, plaża, park linowy, edukacyjny spacer po lesie, ognisko z kiełbaskami
zakwaterowanie
pokoje wieloosobowe w budynku hotelowym, domki drewniane, domki murowane
posiłki
śniadanie, obiad i kolacja + napoje (herbata, woda) w ciągu dnia
strona www ośrodka
odwiedź stronę

Informacja wkrótce 🙂

Termin
Cena
Dwa turnusy 10-dniowe od 1. do 3. tygodnia sierpnia
informacja wkrótce
dodatkowe informacje
liczba noclegów
9
Minimalna liczba uczestników
30
transport
bezpośredni autokar z Warszawy (wyjazd z placu przed Pałacem Kultury), przystanki w miastach na trasie przejazdu
atrakcje dodatkowe w cenie obozu
plaża, ognisko z kiełbaskami, atrakcje na terenie ośrodka, więcej informacji wkrótce
zakwaterowanie
domki 6- i 4-osobowe
posiłki
śniadanie, obiad i kolacja + napoje (herbata, woda) w ciągu dnia
strona www ośrodka
odwiedź stronę